تخریب ۴۰۰ پایگاه نظامیان امریکایی در افغانستان

آغاز تخریب 400 پایگاه نظامی امریکایی در افغانستان

گزارش ها می رساند که ایالات متحده امریکا تخریب و از بین بردن ۴۰۰ پایگاه نظامی خود را در افغانستان آغاز کرده است.

به نقل از نیوز انترنشنل، منابع دیپلماتیک بلندپایه امریکایی گفته است که این کشور برچیدن پایگاه‌های خورد و بزرگ را در سراسر افغانستان شروع کرده و تخریب تقریباً ۴۰۰ پایگاه تا پایان ماه جاری میلادی تکمیل خواهد شد.

بر بنیاد این گزارش، اکثر تأسیسات قبلاً از بین برده شده است. پنتاگون تا کنون تصمم خود را در مورد پنج پایگاه بزرگ دیگر نگرفته است.

تخریب ۴۰۰ پایگاه نظامیان امریکایی در افغانستان

واشنگتن در گذشته گفته بود که در نظر دارد پایگاه‌های بزرگ خود را نیز تخلیه کند، اما تا کنون این تصمیم قطعی نشده است.

ایالات متحده میلیاردها دالر روی این پنج پایگاه هزینه کرده و گرفتن کنترول این پایگاه‌ها برای نیروهای امنیتی افغانستان بسیار دشوار خوانده شده است.

این در حالی است که امریکا طبق توافق‌نامه صلح دوحه قرار است نیروهای خود را در افغانستان تا اواخر ماه نوابر به مرز ۴ هزار نفر کاهش دهد.

 

احتمال خروج تدریجی نظامیان آمریکایی از پایگاه «شیندند»

منابع خبری اعلام کردند که نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه هوایی «شیندند» ولایت هرات از ابتدای ماه سپتامبر خروج تدریجی از این پایگاه را آغاز کرده‌اند.

احتمال خروج نیروهای امریکگجایی در افغانستان

تاکنون منابع رسمی این خبر را تایید نکرده‌اند اما آمریکا مطابق با توافقنامه قطر در 135 روز نخست پس از امضای توافقنامه صلح با طالبان 5 پایگاه نظامی در افغانستان را ترک کرد و شمار نیروهایش در این کشور را نیز به 8600 نفر کاهش داد.

آمریکا از این پایگاه‌ها نام نبرده اما براساس گزارش‌ها این پایگاه‌ها در ولایت ارزگان و هلمند در جنوب، پکتیکا در جنوب شرق و لغمان در شرق افغانستان قرار دارند.

براساس این توافقنامه آمریکا همچنین موظف است تا همه نیروهایش را تا ماه می سال 2021 میلادی از افغانستان خارج کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز اخیراً گفته بود که شمار نیروهای این کشور در افغانستان تا روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر به 4 یا 5 هزار نفر کاهش می‌یابد.