ادامه کمک های ناتو برای ارتش افغانستان تا سال 2024

ادامه کمک های ناتو برای ارتش افغانستان تا سال 2024

ناتو یکی از سازمان های مبارزه با هراس افگنی و حامی حکومت افغانستان می گوید که برای کمک مالی به نیروهای امنیتی افغانستان تا سال 2024 میلادی متعهد است.

پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) در اعلامیه یی نگاشته است:« در نشستی با حضور متحدان و شرکای ناتو تاکید بر ادامه کمک های مالی به نیروهای امنیتی افغانستان شده است.

ینز ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو در این نشست گفته است که پشتیبانی مالی متحدان این پیمان به قوای افغان بعد از سال 2020 میلادی نیز ادامه خواهد داشت.

او افزوده است:«تعهدات امروز ما کمک می‌کند به تضمین اعتماد برای اینکه پشتیبانی مالی ما از نیروهای امنیتی افغان به گونۀ قوی بعد از سال 2020 ادامه می‌یابد. پشتیبانی مالی از نظامیان افغان ستون کلیدی تعهد ما به امنیت افغانستان است.»

آقای ستولتنبرگ تاکید کرده است که شرکای ناتو پس از ایجاد صندق مالی در سال 2007 میلادی برای قوای افغان، تا اوایل ماه اکتوبر امسال 3.2میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده اند.

در همین حال وزارت دفاع کشور با استقبال از تعهد متحدان پیمان اتلانتیک شمالی(ناتو) به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می گوید که این کمک‌ها برای ما “حیاتی” میباشد.

استقبال وزارت دفاع ملی افغانستان از ادامه کمک های ناتو برای ارتش افغانستان
استقبال وزارت دفاع ملی افغانستان از ادامه کمک های ناتو برای ارتش افغانستان

فواد امان، معاون سخنگوی  وزارت دفاع ملی کشور به رسانه ها می گوید که بدون شک کمک‌های کشورهای عضو ناتو برای کمک و تقویت هر چه بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان خیلی موثر است و نقش حیاتی را در ایجاد، رشد و پیشرفت این نیروها داشته است.

این درحالیست که حدود دو هفته قبل دونالد ترمپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکادر پیامی توییتری اش نوشت که شمار کمی از نیروهای آمریکایی که در افغانستان باقیمانده‌اند، باید تا روز کریسمس (۵ جدی) به خانه بازگردند.

این اظهارات ترامپ در حالی است صورت گرفت که قبل از این «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید  اعلام کرد که آمریکا تا اوایل سال آینده میلادی، شمار نیروهای نظامی خود در افغانستان را به 2 هزار و 500 نفر کاهش می‌دهد.