افتتاح اولین فابریکه پسته در ولایت بادغیس

افتتاح اولین فابریکه پروسس پسته در ولایت بادغیس

اولین فابریکه‌ی پروسس پسته که ظرفیت پروسس، 7 الی 12 هزار کیلو پسته در هر شبانه روز را دارد، در بادغیس آغاز به کار کرد.
وزارت زراعت آبیاری و مالداری امروز چهار شنبه(23 میزان) با نشر خبرنامه یی نگاشته است:« این فابریکه شامل یک خط پروسس است که با پنج دستگاه شکننده‌ی پسته مجهز شده است. ظرفیت شکستن و پروسس این خط، در یک ساعت ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلو پسته و در یک شبانه‌روز هفت هزار و ۲۰۰ تا ۱۲ هزار کیلو پسته است.
هم‌چنان این خط پروسس ظرفیت نصب پنج شکننده‌ی دیگر پسته را نیز دارا است و اگر نیاز حس شود، می‌تواند ظرفیت پروسس‌اش را تا دو برابر افزایش بدهد.

این فابریکه به ارزش مجموعی ۱۵۷ هزار و ۵۰۰ دالر امریکایی،‌ به کمک وزارت زراعت و برای سکتور خصوصی ساخته شده است.

افتتاح اولین فابریکه تولید پسته در ولایت بادغیس
افتتاح اولین فابریکه تولید پسته در ولایت بادغیس

از میان این هزینه، وسایل و خط پروسس به ارزش ۷۱ هزار دالر از جانب دولت و به کمک پروژه‌ی سکتوری تقویت زنجیره‌ی ارزش باغداری وزارت زراعت تهیه و خریداری شده است.

متباقی عملیات ایجاد این فابریکه، که شامل اعمار هنگر و دیگر تأسیسات مورد نیاز است، به ارزش ۸۶ هزار و ۵۰۰ دالر امریکایی توسط مالک شرکت سرمایه‌گذار «عل ارزش زمین» ایجاد و هزینه شده است.

عبدالتواب تایب رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس در مراسم آغاز کار این فابریکه گفت: «عملیه پسته‌شکنی و پروسس آن، در این فابریکه، معیاری و ماشینی است که مطابق به معیارهای بازار صورت می‌گیرد. برعلاوه شکست محصول پسته، این تولید به صورت معیاری سورت، درجه‌بندی، پاک‌کاری و در صورت انکشاف بسته‌بندی و ذخیره می‌گردد. فی‌صدی افلاتوکسین آن کاهش می‌یابد و اعتبار بازار بین‌المللی را پسته‌ی بادغیس به دست خواهد آورد.»

افتتاح اولین فابریکه تولید پسته در ولایت بادغیس
افتتاح اولین فابریکه تولید پسته در ولایت بادغیس

به گفته‌ی آقای تایب، روش فعلی و سنتی شکستن و پروسس پسته‌ی بادغیس، دارای ۱۰ درصد ضایعات است، اما با استفاده از این فابریکه، ضایعات به یک درصد کاهش می‌یابد.

رییس زراعت بادغیس می‌گوید که نظر به محاسبه‌ی آمار سنجیده شده، حاصل برداشت شده‌ی پسته از بادغیس در سال ۱۳۹۹ در صورتی‌که همه‌ی پسته بادغیس از طریق این فابریکه پروسس شود، از ضایع شدن ۳۶۴ متریک تن مغز پسته جلوگیری می‌شود که نظر به قیمت فعلی در بازار محلی قلعه نو، به ارزش ۳۶۴ میلیون افغانی و معادل چهار میلیون و ۶۶۶ هزار دالر امریکایی به دلیل کاهش ضایعات مفاد بیش‌تر به دست می‌آید.

هم‌چنان رییس زراعت بادغیس گفت که بر اساس معلومات تاجران در حوزه‌ی غرب، در صورتی‌که پسته بادغیس توسط ماشین شکسته و پاک‌کاری شود، به ارزش هر کیلو مغز پسته، ۱۵۰ افغانی افزوده می‌شود. با این حساب و نظر به آمار پسته‌ی تولیدی سال ۱۳۹۹ بادغیس، به ارزش تخمینی اضافه از ۶۰۰ میلیون افغانی معادل اضافه‌تر از هفت میلیون دالر به ارزش حاصلات پسته‌ی این ولایت افزود می‌گردد.

پسته یکی از میوه‌های صادراتی کشور است که اکثراً در جنگل‌های طبیعی ولایت‌های مختلف و بیش‌تر از همه در ولایت بادغیس تولید می‌شود. پیش از این به دلیل نبود فابریکه‌ی معیاری برای پروسس پسته، این تولید کشور با آن‌که ارگانیک و دارای مرغوبیت بی‌نظیر است، نتوانسته بود جایگاهش را در بازارهای بین‌المللی پیدا کند.

امسال در بادغیس در حدود ۳۶ هزار و ۴۵۸ متریک تن پسته‌ی تازه تولید شده است که از آن، ۱۸ هزار و ۲۹۹ متریک تن پسته‌ی خشک به دست آمده است. به اساس محاسبات ریاست زراعت ولایت بادغیس، امسال کم‌وبیش دو هزار و ۵۱ متریک تن پسته‌ی خندان و در حدود سه هزار و ۶۴۰ متریک تن مغز پسته‌ی خالص از پسته‌زارهای طبیعی بادغیس به بازار عرضه شده است.