افزایش حاصللات انجیر در کشور

افزایش حاصللات انجیر در کشور

با وجود چالش های فرا راه دهقانان و باغبانان در کشور، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان میگوید که میزان حاصلات انجیر در کشور به خصوص در ولایت های  قندهار، هرات و فاریاب افزایش یافته است.

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات از افزایش ۳۰ درصدی حاصلات انجیر در این ولایت خبر میدهد. بشیر احمد، آمر امور زراعتی ریاست زراعت هرات میگوید، در ولایت هرات به اندازه ۳۷۰ هکتار زمین باغهای انجیر وجود دارد که امسال در حدود ۸ هزار متریک تن انجیر از این باغها تولید شده است.

انجیر بیشتر در بازار های محلی و حوزه غرب ولایت هرات به فروش می‌رسد. دهاقین و باغداران ۶۰ درصد انجیر برای تازه خوری، ۲۵ درصد آن برای پروسس مربا و ۱۵ فیصد آن را خشک مصرف میکنند.

در همین حال، ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت فاریاب‌ میگوید که حاصلات انجیر در این ولایت به ۳۷۸ متریک تن افزایش یافته است.

عبدالکبیر فرزام، رئیس زراعت این ولایت میگوید: «حاصلات انجیر امسال به ۳۷۸ متریک تن رسیده است که نسبت به سال گذشته پنج درصد افزایش را نشان میدهد.»

به گفته وی، در سطح ولایت فاریاب، در حدود ۵٫۳۶ هکتار باغ انجیر وجود دارد. تا حال در این ولایت باغهای تجارتی انجیر وجود ندارد. مردم به تعداد ۲۰ تا ۳۰ درخت انجیر شخصی در باغهای خود دارند و از همین طریق به بازار عرضه میکنند.

در قندهار نیز حاصلات انجیر افزایش قابل توجه‌ی داشته است. به گفته ریاست زراعت این ولایت، میزان حاصلات انجیر در قندهار ده درصد افزایش یافته است.

سید حفیظ الله سیدی، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت قندهار میگوید که امسال از سه هزار باغ انجیر در حدود ۳۰ هزار متریک تن انجیر حاصل  شده است.