افزایش 64 درصدی صادرات افغانستان به چین

 

 

وزارت صنعت و تجارت از افزایش صادرات افغانستان به چین خبر داده و گفته است که در سه ماهه اول سال مالی 1400 خورشیدی، صادرات افغانستان به چین در مقایسه با مدت مشابه سال 1399 به میزان 64 درصد افزایش یافته است.

 

به گفته این وزارت، امسال افغانستان صادرات میوه تازه و خشک، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، زعفران، گیاهان دارویی، صنایع دستی و موارد دیگر به ارزش 24.93 میلیون دالر به چین صادر کرده است. سال گذشته این رقم 8.98میلیون دالر بود.

 

افزایش صادرات افغانستان به چین

 

چین و افغانستان از طریق بندرگاه حیرتان از طریق زمینی، بندر گوادر در پاکستان از طریق دریا و دهلیزهای هوایی تجارت می کنند و چین پس از ایران و پاکستان سومین شریک تجاری افغانستان است. وسایل الکترونیک، پوشاک، کفش و مواد اولیه برخی از کالاهایی است که از چین به افغانستان صادر می شود.

 

در ماه می سال جاری، وزارت فواید عامه کشور اعلام کرد که ساخت جاده 50 کیلومتری بین افغانستان و چین در بدخشان در حال انجام است. این جاده از منطقه کنبد خرد در پامیر بدخشان آغاز می شود و تا انتهای ولسوالی واخان بدخشان که تقریباً به مرز چین می‌رسد امتداد دارد.

 

به گفته وزارت فواید عامه، طبق برنامه حکومت افغانستان، این جاده بخشی از دالان واخان را تشکیل می‌دهد و به عنوان گامی در جهت اتصال مناطق افغانستان ساخته می‌شود. هزینه ساخت این جاده بیش از 369 میلیون افغانی (حدود 5 میلیون دالر) تخمین زده شده است که با 22 شورای محلی قرارداد بسته شده و توسط دولت افغانستان پرداخت خواهد شد.

 

در همین حال، اداره هوانوردی ملکی کشور (CAA) اعلام کرد که پس از تلاش‌های این ارگان و سفارت افغانستان در امارات متحده عربی، پروازهای ترانزیتی از طریق امارات متحده عربی از سر گرفته شده است، بنابراین هموطنان می‌توانند از کابل به امارات متحده عربی و بعد به سومین مقصد خود سفر کنند.

 

در حال حاضر فقط پروازها از کابل به امارات متحده عربی برای جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ متوقف شده است. لازم به ذکر است که پروازهای مستقیم از کابل به امارات با کاهش شیوع ویروس در افغانستان در آینده نزدیک از سر گرفته می شود.