رونمای از بزرگترین موشک قاره پیما کوریایی شمالی

بزرگ ترین موشک قاره پیمای جهان در کوریایی شمالی رونمایی شد

خبرنگار:عمران خراسانی

کره شمالی روز گذشته در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد.

در مراسمی که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس حزب کارگران حاکم بر کوریای شمالی در پیونگ یانگ انجام گرفت، از بزرگترین موشک بالستیک قاره ‌پیمای جهان رونمایی شد.

این موشک که احتمالا سوخت مایع و ۲ مرحله‌ای دارد قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای MIRV است.

«کیم جونگ اون» رهبر کوریای شمالی در این مراسم ضمن ابراز رضایت از اینکه تااکنون کسی در این کشور به ویروس کرونا مبتلا نشده است، گفت: کوریای شمالی آماده رویارویی با هرگونه تهدیدی است.

برخی از تحلیلگران امور نظامی بر این باور هستند که اندازه بزرگتر این موشک می تواند به این معنا باشد که موشک جدید قادر به طی مسافتی طولانی تر و حمل کلاهک هایی قویتر است. در مقابل گروهی از کارشناسان نظامی هشدار داده اند که کره شمالی ممکن است تنها ماکتی از موشک در دست ساخت خود را نمایش داده باشد.

این در حالیست که کره شمالی در سال ۲۰۱۷ هنگام آزمایش مدل قبلی موشک قاره پیمای خود ادعا کرده بود که امکان اصابت موشک آزمایش شده به هر نقطه ای از آمریکا با حمل کلاهک هسته ای وجود دارد.

هرچند کره شمالی در سال ۲۰۱۷ سه موشک قاره پیما را آزمایش کرد اما هنوز مشخص نیست که آیا پیونگ یانگ فناوری لازم برای حفاظت از کلاهک های هسته ای هنگام ورود دوباره موشک های قاره پیما به جو زمین را در اختیار دارد یا خیر.

کره شمالی از سال ۲۰۱۷ تاکنون هیچ موشک قاره پیمایی را آزمایش نکرده است.

آنچه در مورد موشک قاره پیماه بدانید!

بزرگترین موشک قاره پیما کوریایی شمالی
بزرگترین موشک قاره پیما کوریایی شمالی

موشک قاره ‌پیما: به موشک‌های بالستیکی گفته می‌شود که برد موثر آن‌ ها بیش از ۵٬۵۰۰ کیلومتر (۳۴۰۰ مایل) باشد. به‌طور کلی این نوع موشک‌ها برای شلیک بمب هسته ‌ای ساخته می‌شوند و قادر به حمل یک یا چند کلاهک هسته‌ای هستند اما به کلاهک‌های جنگی متعارف یا شیمیایی و میکروبی نیز می‌توانند مسلح شوند. بیشتر موشک ‌های بالستیک قاره‌ پیمای امروزی از قابلیت هدف‌گیری مستقل چندگانه بهره‌ مند هستند. یعنی به چندین کلاهک مسلح می‌شوند که هر یک از آن‌ها می‌تواند به هدف جداگانه‌ای برخورد کند.

پیش‌تر انواع اولیه موشک ‌های بالستیک قاره ‌پیما، دقت بسیار پائینی داشتند و فقط علیه هدف‌های بزرگی مانند شهرها قابل استفاده بودند و تنها امتیاز آن‌ها قابلیت قرارگیری در محلی کاملاً امن در خاک خودی بود. اما نسل‌های دوم و سوم موشک‌های قاره‌پیما به طرز قابل توجهی دقیق ‌تر شده ‌اند. به طوری‌که علیه کوچکترین اهداف نظامی هم قابل استفاده هستند. هرچند دقت آن‌ها هیچگاه قابل مقایسه با بمب‌افکن‌های استراتژیک نیست.