سید عمر صبور ریس میدان هوتایی کابل

رد ادعا های سیگار و حکمتیار از سوی رییس فرودگاه بین المللی حامد کرزی

جنرال سید عمر صبور، رییس عمومی فرودگاه بین المللی حامد کرزی به روز دوشنبه (6 دلو)، ادعا های (سیگار) و گلبدین حکمتیار را در مورد قاچاق و نشست های بی مورد طیاره های ناشناس در این فرودگاه رد کرد.

در روزهای اخیر و به دنبال طرح ادعای جنجال‌برانگیز از سوی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی درباره قاچاق پول و طلا توسط هواپیماهای ناشناس از طریق فرودگاه میدان و با اسکورت امنیتی نیروهای خاص‌، و پس از آن، تکذیبیه اداره هوانوردی ملکی، پرونده فرودگاه کابل بار دیگر مورد توجه قرار گرفته‌است.

در تازه‌ترین مورد، بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در یک گزارش جدید از قاچاق میلیاردها دالر از طریق میدان هوایی حامد کرزی (کابل) به خارج از کشور پرده برداشته و نسبت به ادامه این روند ابراز نگرانی کرده‌است. به گزارش سیگار، قاچاق پول از این فرودگاه توسط مهمانان ویژه که از هرگونه بازرسی معاف اند، صورت می‌گیرد.

اما در پیوند به ادعای های سیگار و گلبدین حکمتیار، آقای صبور رییس فرودگاه بین المللی حامد کرزی این ادها را رد کرده و می گوید تصاویر از هواپیمای که در صفحات اجتماعی دست به دست شده که در فرودگاه کابل نشست و برخاست می کند و گویا که فرودگاه حامد کرزی از آن بی خبر است درست نمی باشد و آن طیاره با اجازه نامه آنها در فرودگاه حامد کرزی نشست و برخاست می کند.

در گزارش تازه سیگار آمده‌است که دستگاه‌های ردیابی نمبرهای پول در میدان هوایی کابل از ۱۰ سال به این طرف غیر فعال است و حتی مقام‌های دولتی و سیاست‌گران از جمله افرادی از دفتر رییس جمهور از ثبت پول‌شان هنگام سفر در بخش ویژه (VIP) میدان هوایی معاف اند.

سیگار گفته‌است که مسافران عادی در پنج یا شش محل بازرسی می‌شوند؛ اما مهمانان ویژه حتی در یک بخش هم بازرسی نمی‌شوند.

سیگار مقدار پول‌های قاچاق‌شده از میدان‌های هوایی و مرزهای زمینی افغانستان به خارج از کشور را ۴.۵ میلیارد دالر، تخمین زده‌است.

در این میان و با توجه به گزارش تازه سیگار به نظر می‌رسد مساله‌ای وجود دارد و تنها اعلامیه اداره هوانوردی ملکی در پاسخ به ادعای حکمتیار کافی نیست. سیگار به عنوان یک نهاد تخصصی در زمینه ارزیابی جنبه‌های پنهان پرونده‌های قطور فساد در افغانستان قطعا باید برای آنچه گزارش کرده، سند و مدرک داشته باشد.

آقای صبور گفته های سیگار یا بازرس ویژه امریکا را در مورد قاچاق مواد مخدر و محل های بازرسی که گویا شماری از افراد تلاشی نمی شوند می گوید که مسافران در چهار تا پنج مکان تلاشی می شوند و هیچ فردی جز افراد (VVIP) که افرادی چون رییس جمهور، معاونین ریاست جمهوری و شماری دیگر از مقامات بلند رتبه حکومتی می باشند بدون تلاشی از بازرسی ها سپری شده نمی توانند.

او همچنان می افزاید که برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و فعالیت های غیرقانونی دیگر در این فرودگاه دست آورد های زیاده داشته اند که تا اکنون 240 کیلوگرام مواد مخدر را تنها در سال 2020 میلادی کشف کرده و افراد آن را بازداشت کرده اند. آقای صبور از جلوگیری انتقال 1 میلیون دالر ، قاچاق 180 کیلو طلا، بازداشت 72 مظنون به جرم قاچاق موارد مخدر، جلوگیری از یک جلد قرآن که 700 سال قدامت داشت، جلوگیری از یک صندوقچه با ارزش که از موزیم ملی دزدی شده بود و شماری دیگر از مواردی هستند که او می گوید در جریان مسوولیت اش منحیث رییس عمومی این فرودگاه کشف و جلوگیری شده اند.

با این حال آگاهان مسایل اقتصادی در پیوند به این رویداد می گویند که فساد در افغانستان از زمان‌ روی کارآمدن دولت‌های مختلف به رهبری حامد کرزی تاکنون، امری شایع و معمول بوده و این چیزی نیست که با یک اعلامیه ساده انکار شود. این آگاهان معتقد اند که بزر‌گ‌ترین عوامل فساد، افرادی هستند که از حمایت داخلی و خارجی در سطوح کلان برخوردار اند و در برابر هرگونه پیگرد، مصونیت دارند.