رگی شویگو: روسیه توانایی های رزمی پایگاه های تاجیکستان را افزایش می دهد

 

 

سرگی شویگو ، وزیر دفاع روسیه روز چهار شنبه گفت که آنها توانایی های نبرد پایگاه های ارتش تاجیکستان در مرز با افغانستان را افزایش میدهند و در حال حاضر نیروهای بیشتر تاجیکی در مرز با افغانستان مستقر شده اند.

 

این دستور پس از آن صورت می گیرد که مسکو از احتمال افزایش فعالیت های داعش در افغانستان همسایه گی تاجیکستان هشدار داده بود.
شویگو گفت ، شرایط امنیتی در افغانستان در بحبوحه خروج نیروهای آمریکایی به سرعت در حال ناهنجار شدن است، وزیر دفاع روسیه این گفته ها را روز چهارشنبه در سفری به تاجیکستان اعلام کرد.

 

به باور وزیر دفاع روسیه خروج نیروهای خارجی نگرانی مسکو را برانگیخته است تا برای یک چالش امنیتی قابل تصور مهم برنامه ریزی کند.
به نقل از رویترز ، شویگو گفت که احتمال دارد طرفداران داعش از سوریه ، لیبیا و چند کشور دیگر به افغانستان نقل مکان کنند.

 

وزیر دفاع روسیه گفت: “افزو بر این، در بخش های دیگری نیز میتوان دید که وضعیت در حال پیچیده شدن است.”

شویگو با بیان اینکه خروج نیروهای آمریکایی “عجولانه” بود، گفت که مسکو در حال آماده سازی نیروهای تاجیکی در ساختارهای نظامی مسکو است.

 

شویگو گفت: “به هر نحوه ی ممکن ما آماده گی های کامل خود را برای بحران های احتمالی روی دست میگیرم. تدابیر ما در حال حاضر رو به افزایش است و با توجه به تقویت توانایی های هراس افگنان ما نیز قابلیت های نظامیان تاجیک را افزایش داده ایم تا برای مقابله با افراط گرایان آماده گی کامل داشته باشند.”

 

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته بود، تنها گزینه برای پایان بحران افغانستان دست یافتن به توافق سیاسی در این کشور است.

 

همزمان با خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستانف طالبان در حال حاضر تحرکات شان را در شمال کشور بیش از پیش افزایش داده اند.

 

برخورد خشونت بار گروه طالبان با غیر نظامیان و نقض حقوق بشری از سوی این گروه نگرانی عمیق انتونی بلنکن را بر انگیخته است. وزیر خارجه ی امریکا می گوید: “اگر خشونت های طالبان همچنان ادامه یابد، افغانستان به کشور ترد شده مبدل خواهد شد. در حال حاضر یک گزینه وجود دارد و آن این که گروه طالبان به میز مذاکره برگردد تا تنش ها در افغانستان فروکش کند.”

 

مقام های روسی در حالی از تقویت پایگاه های نظامی تاجیکستان در مرز با افغانستان سخن می زند که گروه طالبان در شمال کشور توانسته اند شمار زیادی از جغرافیا را به دست بگیرند، تحرکات گروه طالبان در ولسوالی های مرزی با همسایه های شمالی کشور نگرانی ها را بیشتر کرده است و از همین رو کشورهای آسیای میانه در تلاش تقویت مرزهای شان هستند.