طالبان دستور حمله بر نظامیان امریکایی را صادر کردند

همزمان با اعلام جو بایدن، رییس جمهوری امریکا مبنی بر خروج نیروهای امریکایی در یازدهم ماه سپتمبر 2021 میلادی، اکنون گروه طالبان با نشر خبرنامه یی به امریکا هشدار داده اند که دیگر بر آنان اعتماد ندارند.

بر بنیاد خبرنامه ی که از سوی طالبان به نشر رسیده، این گروه تصمیم گرفته اند تا تمامی نیروهای امریکایی و خارجی را در کشور هدف حمله قرار دهند. در خبرنامه ی طالبان آمده است:« این فیصله سرپیچی علنی از توافقنامه دوحه و عمل نکردن بر عهد خود است. تمام جهت ها باید بدانند که امارت اسلامی تا اکنون توافقنامه را به خوبی رعایت نموده، عملی کرده و آن را یگانه راه حل منازعه دانسته است. اکنون اگر از سوی امریکا از توافقنامه سرپیچی می شود

در این خبرنامه همچنان نگاشته شده است:«امارت اسلامی اصولا راه هر گونه اقدام لازم را به روی مجاهدین باز می نماید، بناءً مسئولیت عواقب آینده به جهت امریکایی راجع می گردد، نه امارت اسلامی. امارت اسلامی از جهت امریکایی و تمام کشورهای اشغالگر می خواهد که دیگر برای طول دادن جنگ و اشغال بهانه جویی نکنند و هر چه زودتر تمام نیروهای شان را از افغانستان خارج کنند

اما در پاسخ نیز دبیر کُل ناتو به این خبرنامه ی طالبان گفته است که متحدین ناتو با تمام قدرت در برابر حمله های تهاجمی گروه طالبان پاسخ بالمثل ارایه خواهند کرد. آقای ستولتنبرگ گفته بود:« هرگونه حمله ی طالبان بر نیروهای ما در زمان خروج نیروهای مان از افغانستان با واکنش مقتدرانه پاسخ داده می شود. ما با هم به افغانستان رفتیم. وضعیت خود را با هم تنظیم كرده ایم. و در خروج از این کشور نیز با هم متحد هستیم. این تصمیم آسانی نیست و خطراتی را به دنبال دارد. همانطور كه چندین ماه است که من میگویم، ما با یك معضل روبرو هستیم زیرا گزینه دیگر وجود ندارد مگر این که ما به گونه ی منظم از این کشور بیرون شویم و به طولانی ترین نبرد خود پایان دهیم.»

این خبرنامه در حالی از سوی گروه طالبان منتشر میشود که یک شب پیش جو بایدن، رییس جمهوری امریکا در پیامی برای شهروندان امریکایی گفت که اکنون زمان برگشت دهی تمامی نظامیان امریکایی به خانه شان فرا رسیده است و به جای حضور نظامی اکنون باید ما روابط دیپلوماتیک خود را با افغانستان از سر گیریم.