فتح بلند ترین قلعه کوه بابا در بامیان از سوی دو کوهنورد زن

ورزش فردوس رسولیفردوس رسولی 14/04/2021 0 Views

 

مقام های محلی در ولایت بامیان می گویند دو کوهنورد زن به نام های تمنا جهان و نازینه خیرزاد، اعضای تیم کوهنوردی پیک توانسته اند قلعه شاه فولادی بلند ترین نقطعه کوه بابا در بامیان را فتح کنند.
دفتر رسانه یی مقام والی بامیان امروز (چهارشنبه، 25 حمل) با نشر خبرنامه‌یی نگاشته است که این دو بانوی کوهنورد روز گذشته به بلندترین نقطۀ کوه بابا رسیده‌اند.

فتح بلند ترین قلعه کوه بابا در ولایت بامیان
به نقل از خبرنامۀ دفتر رسانه‌یی والی بامیان، این نخستین باری است که دو کوهنورد زن «شاه ‌فولادی» بلندترین قلۀ کوه بابا در بامیان را فتح می‌کنند. به نقل از خبرنامه، این دو بانوی کوهنورد سال‌های گذشته دوبار برای فتح این قله صعود ناموفق داشته‌اند.
دفتر رسانه‌یی والی بامیان می‌نویسد که شش عضو مرد تیم کوهنوردی پیک نیز در میان این گروه کوهنوردی به بلندای قلۀ شاه‌ فولادی رسیده‌اند.
این درحالیست که قلۀ شاه فولادی حدود پنج هزار و 140 متر ارتفاع دارد. این قله بلندترین نقطۀ کوه بابا در ولایت بامیان به شمار می‌رود. این قله در نزدیکی مرکز بامیان موقعیت دارد. این قلۀ بلند و برف‌گیر در بامیان زمینۀ مناسبی را برای کوهنوردی و بازی اسکی فراهم ساخته و در سال‌های پسین علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب کرده است.