فراهم سازی پایگاه های زمینی و حریم فضایی پاکستان برای امریکا در خاکش

 

 

روزنامه ی دان پاکستان یک روز پیش خبری را منتشر کرد که بر بنیاد آن حکومت پاکستان مصمم است شماری از پایگاه های نظامی زمینی و حریم فضایی اش را در اختیار امریکا بگذارد، تا ازین طریق واشنگتن بتواند حضور شان در افغانستان را پشتیبانی کنند.

 

دیود اف. هیلوی، معاون وزیر دفاع در امور هند و اقیانوس آرام، در کمیته ی خدمات نظامی سنای امریکا یک هفته پیش گفته بود که امریکا گفت و گوهایش را در این مورد ادامه میدهد، زیرا پاکستان در تأمین صلح به افغانستان اهمیت زیاد دارد.

 

این مقام وزارت دفاع امریکا در پاسخ به پرسش سناتور جو مککین، سناتور حزب دموکرات از غرب ورجنیا گفته است: «لطفن خواست های تان از پاکستان را مشخص کنید و مشخصن توضیح دهید که از دستگاه های استخباراتی آن کشور چی میخواهید و در نهایت شما به دنبال چه نقشی از پاکستان در آینده هستید.»

 

در پاسخ به این پرسش ها معاون وزیر دفاع امریکا برای هند و اقیانوس آرام گفته است: «پاکستان نقش کلیدی را در افغانستان بازی کرده است. آنها از روند گفت و گوهای افغانستان پشتیبانی کرده اند. پاکستان به ما اجازه داده تا از حریم فضایی اش استفاده کنیم و حضور نظامی مان در افغانستان را فراهم کرده است.»

 

آقای هیلوی افزوده است: «ما به گفت و گوهای خود با پاکستان ادامه میدهیم، بخاطری که حمایت و همکاری آن ها برای آینده افغانستان مهم است. برای آینده صلح افغانستان پاکستان بسیار حیاتی است.»

 

منابع دیپلوماتیک در واشنگتن به روزنامه ی دان گفته اند که در گذشته پاکستان همواره اجازه داده است تا از زمین و حریم فضایی اش استفاده شود تا امریکایی ها حضور نظامی شان در افغانستان را تسهیل بخشند و در آینده نیز چنین خواهند کرد.

 

پیش از این در نشست استماعیه، سناتور کیون کرامر، سناتور جمهوری خواه از دکوتای شمالی از معاون وزارت دفاع پرسیده بود که امریکا به چگونه قابلیت های بشری و غیر بشری در منطقه نیاز دارد تا از برگشت افغانستان به لانه ی امن هراس افگنان جلوگیری کند.

 

در پاسخ این مقام وزارت دفاع گفته بود: «آنچه که نمی توانیم در افغانستان به آن دسترسی داشته باشیم، همانند حریم فضایی نیاز مبرم است. همچنان برخی منابع دیگری نیز در منطقه نیاز است که نمیتوان به آن دسترسی پیدا کرد و امریکا نظر به نیازهای خود این امکانات را در منطقه تأمین خواهد کرد.»

 

اما وزارت خارجه ی پاکستان در تازه ترین مورد، این مسأله را رد کرده است. در خبرنامه ی که از سوی وزارت خارجه ی پاکستان منتشر شده زاهد حفیط چوهدری سخنگوی این نهاد گفته است: «ما در پاکستان هیچگونه پایگاه هوایی و نظامی امریکا را نداریم و نه هم چنین پیشنهادی انجام شده است. هرگونه ادعا در این زمینه بی بنیاد است و باید از آن اجتناب شود.»

 

این گزارش ها در حالی مطرح می شود که نیروهای امریکایی و ناتو در یکم ماه می 2021 روند خروج نیروهای شان از افغانستان را آغاز کرده اند و انتظار میروند این روند تا یازدهم ماه سپتمبر 2021 میلادی ادامه یابد؛ اکنون برخی از آگاهان سیاسی در افغانستان به این باورند که پاکستان از یک سو آتش نبرد در افغانستان را شعله ور می سازد و از سوی دیگر تلاش میکند تا فرصت های خوبی برای تقویت بنیادهای حکومتی اش از امریکا و جامعه جهانی به دست آورد.