مارک اسپر

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا چرا از مقامش برکنار شد؟

نویسنده : فردوس رسولی

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا پس از آن که دونالد ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور نظر به آرای الکترال در برابر حریف خود جوبایدن شکست خود، اسپر نیز سِمت‌اش را از دست داد. شاید برای برخی ها نیز این پرسش به وجود آمده باشد که دونالد ترمپ پس از شکست خود چرا وزیر دفاع آن کشور را برکنار کرد؟ آیا او کدام برنامه‌ی را روی دست دارد یا خیر؟

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان مبنی بر توافق نامه صلح طالبان و امریکا در ماه فبروری سال جاری میلادی، یکی از اساسی ترین کار های ترمپ بود که باید هر چی زودتر تا پیش از انتخابات آن کشور صورت می گرفت که اما این کار صورت نگرفت.

برخی از سیاسیون در امریکا می گویند که مارک اسپر، طرف دار خروج سریع نظامیان امریکایی از افغانستان نبود و این می تواند یکی از دلایل اخراج وی از پنتاگون باشد، اما شماری از سیاسیون هم این نظر را رد می کنند و نمی پذیرند.

به نقل از مقاله واشنگتن پوست در مورد مارک اسپر، به گفته دو مقام ارشد امریکایی آگاه به‌موضوع، مارک اسپر وزیر دفاع، پس از مشورت با افسران ارشد ارتش، در این ماه یادداشت طبقه‌بندی‌شده‌یی به کاخ‌ سفید ارسال کرد و نگرانی‌اش را در مورد کاهش بیش‌تر نیروهای امریکایی اعلام کرد.

پنتاگون در حالی دچار آشفتگی شده که بلاتکلیفی عمیقی در مورد چگونگی سپری‌شدن فاصله زمانی از اکنون تا روز تحلیف، ۲۰ جنوری وجود دارد. باوجود اینکه برخی از جمهوری‌خواهان پیروزی جوبایدن، معاون رییس‌جمهور پیشین را تبریک گفته‌اند، مقامات دولت ترمپ اعلام کردند که برای ماندن در سمت خود مبارزه خواهند کرد.

به نقل از رسانه های امریکایی، شماری از آگاهان سیاسی در ایالات متحده امریکا به این نظر هستند که دونالد ترمپ پس از شکست در برابر بایدن ممکن تا خروج خود از کاخ سفید به مخالفان از جمله ایران و کوریایی شمالی صدمه‌ی برساند. اما این دیدگاه کُلی نیست و فقط یک دیدگاه است.

خوب به نظر می رسد که ترمپ اکنون حس می کند که انتخابات را بازنده است، اما زمان مشخص خواهد کرد که ترمپ در آخرین روزهای باقی مانده اش در کاخ سفید و با این تغییر و تبدیلی ها در سِمت های کلیدی امریکا چی خواهد کرد.