نگرانی وزیر خارجه ی آسترالیان از ادامه کشتار غیر نظامیان افغان

 

 

وزیر خارجه‌ آسترالیا می‌گوید که ادامه‌ خشونت‌ها، کشتار و شکنجه‌ غیرنظامیان و به‌ ویژه شکنجه‌ زنان و دختران توسط گروه طالبان در افغانستان نگران ‌کننده است.

 

وزارت خارجه افغانستان امروز پنجشنبه (7اسد1400) با نشرخبرنامه‌یی نگاشته است، ماریس پین، وزیرخارجه استرالیا در یک تماس تیلفونی با محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان صحبت کرده و گفته است: “ادامه‌ ی خشونت‌ها، کشتار و شکنجه‌ غیر نظامیان و به ‌ویژه شکنجه‌ زنان و دختران توسط گروه طالبان در افغانستان نگران‌کننده است. از گروه طالبان میخواهیم تا برای دسترسی به صلح به تعهدات خود پابند باشند.”

 

در خبرنامه همچنان افزوده است که خانم پین، تاکید کرده است که کشورش به گونه ی جدی حامی صلح عادلانه، مستمر و آبرومند در افغانستان است و از همین رو سدنی همواره روی اهیمت مذاکرات صلح در افغانستان تأکید می‌کند.

 

محمدحنیف اتمر از دو دهه همکاری آسترالیا در بخش‌ های مختلف امنیتی، توسعه‌ یی و حقوق بشری قدردانی کرده است، و از گسترش روابط برای حفظ ارزش‌ها و منافع مشترک میان دو کشور؛ به‌ویژه در اوضاع فعلی در افغانستان که با بحران جنگ، خشک ‌سالی، عدم مصوونیت غذایی و کووید19 مواجه بوده، را مهم پنداشته است.

 

به نقل از خبرنامه‌ وزارت خارجه، دو طرف همچنان توافق کرده‌اند تا روی اقدامات عملی از جمله احیای حضور دایمی دیپلماتیک در کابل، پیگیری قضایا و جرایم جنگی شماری از نیروهای ویژه‌ی آسترالیایی در افغانستان با همدیگر کار کنند. تجدید توافق‌نامه‌ مشارکت دوجانیه و امضا تفاهم‌نامه‌ مساعدت‌های توسعه‌ یی برای سال‌های 2021 الی 2024 نیز از مواردی بود که دو طرف توافق کرده‌ اند تا باهم روی آن‌ ها کار کنند.

 

 

آسترالیا در حالی از کشتار و شکنجه‌ غیرنظامیان توسط طالبان ابراز نگرانی می‌کند که این گروه درماه های اخیر حمله های شان رل در سراسر کشور شدت بخشیده اند. از سوی هم این گروه توانسته اند در بیش از دو ونیم ماه گذشته، 100 ولسوالی را سقوط دادند.

 

در شماری از این ولسوالی‌ها گزارش شده است که طالبان غیرنظامیان را شکنجه و آنان را تیرباران می‌کنند. پیش از این حکومت افغانستان اعلام کرده بود که این گروه بیش از 100 نفر از ساکنان ولسوالی اسپین ‌بولدک قندهار را تیرباران کرده‌ اند. براساس اعلام حکومت افغانستان، طالبان در ولسوالی مالستان ولایت غزنی نیز غیرنظامیان را تیرباران کرده ‌اند.