نیروهای تازه نفس به بنادر مرزی با کشورهای همسایه مستقر می شوند

 

همزمان با تشدید نبردها در کشور، طالبان مدعی شده اند که ای گروه دو بندر مهم افغانستان را در مرز با ایران و ترکمنستان تصرف کرده اند.

 

موردی که نگرانی و واکنش کشورهای همسایه را بر انگیخته است، در تازه ترین مورد اکنون مقام های محلی اعلام کرده اند که نیروهای تازه نفس برای تسلط دوباره بر این بنادر مهم کشور فرستاده می شوند. در حالی که طالبان گفته اند جنگجویان این گروه بر بندر اسلام قلعه و تورغندی هرات مسلط شده اند، اما مقام های محلی این ولایت اعلام کرده اند که به زودی نیروهای تازه نفس برای بازپس گیری این بنادر فرستاده می شوند.

 

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رسانه های خارجی گفته است: “در حال حاضر برخی مشکلات در بنادر مهم اقتصادی در غرب کشور به میان آمده است، اما حکومت افغانستان به زودی نیروهای تازه نفس را به این مناطق می فرستند تا هر چه زودتر بنادر اقتصادی را زیر تسلط خود در آورند و طالبان را به عقب برانند.” سخنگوی والی هرات اطمینان میدهد که به زودی وضعیت امنیتی نه تنها در این دو بندر اقتصادی بلکه در سایر بخش های این ولایت مرزی با ایران و ترکمنستان بهبود خواهد یافت و نیروهای امنیتی در تلاش مهار تحرکات طالبان هستند.

 

پیش از این شیخ دلاور، یک عضو برجسته ی دفتر سیاسی طالبان در قطر در حین سفر به مسکو به رسانه های آن کشور گفته بود که طالبان توانایی کنترول تمامی جغرافیای افغانستان را دریافت کرده اند، او در پاسخ به ادعای جو بایدن رییس جمهوری امریکا که گفته بود، طالبان هرگز پیروز نمی شود، زیرا حکومت افغانستان دارا 300 هزار نظامی است، تأکید کرده بود که این دیدگاه شخصی رییس جمهور امریکاست اما گروه طالبان در دست کم دو ماه پسین، توانایی مدیریت و کنترل بخش های زیادی از جغرافیا را دریافته اند.

 

پیش از این طالبان ادعا کرده اند که دست کم بیش از 170 ولسوالی را در 29 ولایت کشور زیر کنترول خود در آورده اند، اما به باور مقام های حکومت افغانستان این ادعای طالبان بخشی از جنگ تبلیغاتی این گروه است. مقام های امنیتی کشور همچنان تأکید ورزیده بودند که در حال حاضر طالبان تلاش دارند تا با راه اندازی جنگ تبلیغاتی گسترده، روحیه ی مردم را خدشه دار سازند.