واکنش های کم پیشینه ی پاکستان در پیوند به دیدار محب با نوازشریف

 

 

یک روز پیش شورای امنیت افغانستان اعلام کرد که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان با رهبر مسلم لیگ شاخه ی نواز و نخست وزیر پیشین پاکستان در لندن دیداری داشته و در این نشست از نوازشریف خواسته شده تا حکومت کنونی پاکستان را قانع سازد که از مداخله در امور افغانستان دستبردارد. یک روز پیش مشاور امنیت ملی افغانستان با نشر تصاویری از دیدار پسین شان با نواز شریف اعلام کرد که حمد الله محب، با نواز شریف دیداری داشته و از او خواسته است تا اسلام آباد را به همکاری مشترک روی موارد مورد نیاز حکومت افغانستان ترغیب کند.

 

اکنون این دیدار واکنش های تندی را از جانب مقام های پاکستانی به نمایش گذاشته است. در تازه ترین مورد، روزنامه ی داون پاکستان نگاشته است: “پس از دیدار حمدالله محب و نواز شریف، در تبعید، این مسأله واکنش مقام های رسمی پاکستان را بر انگیخت و پس از آن مقام های ارشد حکومت به گونه ی رسمی در یک نشست خبری خواهان وضاحت نواز شریف شد. مقام های پاکستانی دیدار حمدالله محب با رهبر حزب مسلم لیگ شاخه ی نواز را غیر قابل تحمل پنداشتند و از وی در حالی خواستار وضاحت شدند که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان موقف گیری بی پیشینه در برابر حکومت پاکستان داشت و پاکستانی ها نیز به دلیل سخنان تند محب، او را تحریم کردند.”

 

پیش از این فواد چوهدری، وزیر اطلاعات پاکستان در تویتی نگاشته بود: “فرستادن نوازشریف به بیرون از پاکستان بخاطری خطرناک بود که در تبعید او میتواند در سطح بین المللی در برابر پاکستان توطیه چینی کند. دیدار نوازشریف با حمد الله محب یکی از چهره ی وفادار به استخبارا هند یکی از مثال های واضح این توطیه ها است. مودی، محب، امرالله صالح، که دشمنان پاکستان هستند، دوستان نزدیک نواز شریف شناخته می شوند.”

 

همزمان با این خشمگینی مقام های ارشد پاکستانی، ده ها شهروند افغانستان در لندن در برابر سفارت پاکستان تجمع کردند و تأکید داشتند که پاکستان باید از مداخله هایش در امور افغانستان دستبردار شود. معترضان با سر دادن شعارهای: “در پشت این هراس افگنی، نظامیان قرار دارند و مرده باد پاکستان” اعلام کردند که جامعه ی جهانی باید بر پاکستان فشارهای جهانی را بیشتر سازد.

 

اسلام آباد در برابر دیدار محب و نوازشریف در حالی واکنش نشان داده که هم اکنون ده ها جنگجوی طالبان در سراسر افغانستان در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی کشور میجنگند. در تازه ترین مورد، باشنده های سپین بولدک، با نشر تصاویری اعلام کردند که طالبان به پاکستانی ها اجازه داده اند تا وارد خاک افغانستان شوند و حتا از پاکستانی ها خواسته شده تا در پاسگاه نظر سپین بولدک مدیریت این بخش ولسوالی بولدک را به اختیار خود بگیرند.