پایه برق وارداتی در پروان دوباره منفجر شد

 

 

شرکت برق رسانی افغانستان برشنا امروز یکشنبه (20/4/1400) از تخریب یک پایه برق وارداتی در ساحه جنگل باغ ولایت پروان خبر میدهد. تخریب پایه های برق، از سوی گروه های نا معلوم و در برخی موارد افراد وابسته به جنگجویان طالب، اکنون به ترفند تازه ی مبدل شده که در ماه های پسین گسترش یافته است.

 

در تازه ترین مورد، این شرکت در صفحه فیسبوکش نگاشته است: “حوالی ساعت ۴:۳۵ صبح امروز، دشمنان روشنایی بار دیگر یک پایه‌ی برق وارداتی را هدف قرار داده اند.”

 

انجنیر روح الله ساجد رییس حوزه پروان برشنا گفته است: “در‌ پایه‌ی متذکره چهار حلقه ماین جاسازی شده بود که دو ماین منفجر شده و‌ دو ماین دیگر‌ از‌سوی نیروهای امنیتی خنثی گردیده است.کارمندان تخنیکی د افغانستان برشنا شرکت، هم اکنون در ساحه حضور دارند تا بخش آسیب دیده پایه را دوباره ترمیم نمایند. اما به دلیل پاکسازی ساحه از وجود احتمالی ماین ها تا حال اجازه کار به کارمندان تخنیکی د افغانستان برشنا شرکت از سوی نیروهای امنیتی داده نشده است. قابل ذکر است که جریان برق وارداتی به حالت عادی ادامه دارد.”

 

این در حالیست که در این اوخر روند منفجر ساختن پایه های برق وارداتی افزایش یافته است، افغانستان که بیشترین برق مورد نیازش را از ازبکستان و تاجیکستان وارد می‌کند، در ماه های پسین بیشتر در مسیر شمال کشور آماج حمله های هراس افگنانه قرار گرفته است. هرچند ریاست امنیت ملی افغانستان از بازداشت هسته ی 4 نفری نفوذی های داعش در پیوند به منفجر سازی پایه های برق خبرداده بود، اما دیده می شود که تا هنوز هیچ تغییری در کاهش حمله بر پایه های برق به میان نیامده است.

 

زیرساخت‌های برق افغانستان یکی از محل‌هایی است که همیشه از کمک‌های بین‌المللی برخوردار بوده است و اغلب گروه‌های هراس افگن این زیرساخت‌ها را مرکز حملات خود قرار داده ‌اند. بارها پایه‌ های برق در مسیر انتقال برق در ولایت‌های پروان، بغلان،کابل و کندوز هدف قرار گرفته و پایتخت افغانستان را برای روزهای و گاهی برای هفته‌ها در تاریکی فرو برده است. بر بنیاد آمارهای رسمی ریاست برشنا تا اکنون دست کم 37 پایه ی برق در مسیر شمال افغانستان منهدم شده است که از اثر این حمله ها دست کم میلیون ها دالر به این اداره زیان مالی وارد شده است.

 

در همین حال، گزارش ها میرساند که در برخی موارد، گروه های مافیایی در تبانی با برخی از چهره ها در ریاست برشنا تلاش می کنند تا با استفاده از نام گروه های مخرب، پایه ها را نا بود کنند. اما این مسأله از سوی مقام های ریاست برشنا بی بنیاد خوانده شده و تأکید گردیده که هرگز چنین اقدامی از سوی این اداره انجام نمی شود.