افزایش 70 در صدی صادرات افغانستان به اردن

 

 

در حالی که نبرد در افغانستان، نگرانی ها از بدتر شدن وضعیت اقتصادی در این کشور را بیشتر از پیش افزایش داده است، اما وزارت صنعت و تجارت افغانستان مدعی است که از اثر تلاش های این نهاد و همچنان کار شبانه روزی بازرگانان افغان، میزان صادرات افغانستان به اردن افزایش بی پیشینه داشته است. وزارت صنعت و تجارت کشور، یک روز پیش اعلام کرد که بر بنیاد یافته های این اداره، صادرات افغانستان به کشور اردن، 70 در صد افزایش داشته است و معمولن انتقال کالاهای بازرگانی افغانستان به این کشور عربی، با استفاده از دهلیز هوایی گواه رشد چشمگیری بوده است.

 

وزارت صنعت و تجارت افغانستان در گزارشی که به مناسبت افزایش صادرات افغانستان به اردن منتشر شده بود نگاشته است: “صادرات تولیدات داخلی، محصولات زراعتی به شمول سنگ تالک، ذغال‌سنگ، جلغوزه‌ی سیاه، زیره، تخم‌تربوز و میوه‌تازه‌ از افغانستان به کشور شاهی اردن نسبت به سال گذشته هفتاد درصد در سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است. کشور شاهی اردن چهاردهمین مقصد صادراتی افغانستان در حوزه‌ی کشورهای خاورمیانه به شمار می‌رود. وزارت صنعت و تجارت جمهوری اسلامی افغانستان با انجام مطالعات امکان سنجی در مورد بندر تجارتی «صحار» کشور عمان، تلاش دارد تا زمینه‌های لازم را برای افزایش صادرات و گسترش روابط تجارتی به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس و خاورمیانه فراهم نماید.”

 

وزارت صنعت و تجارت افغانستان در حالی از گسترش صادرات افغانستان به کشور شاهی اردن خبر داده است، که در حال حاضر وضعیت اقتصادی کشور نگران کننده پنداشته می شود. هر چند بحران و درگیری های پسین در کشور سبب رکود چرخه ی اقتصادی کشور پنداشته می شود، اما مقام ها در این وزارت تأکید می ورزند که حکومت افغانستان تلاش دارد تا برای بهبود وضع صنعت و تجارت در کشور، برنامه های تشویقی را راه اندازی کند.

 

احمد فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت پیش از این به آژانس خبری پاسبانان گفته بود که این وزارت برنامه های منظم تشویقی برای بازرگانان کشور راه اندازی میکند و افزون بر آن با راه اندازی نمایشگاه های بزرگ در سطح کشورهای منطقه و فرا منطقه تلاش دارد تا زمینه های جلب سرمایه گذاری و همچنان رشد صنعت در افغانستان را افزایش دهد. اما باورها بر این است که افزایش نا امنی ها در افغانستان سبب شده است تا آینده ی سرمایه گذاری ها در این کشور با سرنوشت نا روشنی رو به رو شود.

 

آگاهان اقتصادی می گویند که در وضعیت کنونی، تسلط مخالفان مسلح نظام بر شماری از بنادر مهم و کلیدی افغانستان در غرب زمینه ی بده و بستان اقتصادی را تنگ تر کرده است و در وضعیت کنونی طالبان تلاش دارند تا با تسلط بر بنادر مهم کشور فشارهای اقتصادی را بر حکومت بیشتر سازند، آگاهان تأکید می کنند که هدف از این رویکرد جدید طالبان، امتیازگیری بیشتر در میز گفت و گوهای صلح است.