امرالله صالح: جامعه جهانی همکاریش به افغانستان را ادامه میدهد

 

 

در حالی که حکومت افغانستان، با دشواری های کم پیشینه یی دست و پنجه نرم میکند و افزایش خشونت گروه طالبان، سبب شده تا وضعیت سیاسی، اقتصادی و نظامی این کشور بیشتر از هر زمانی بحرانی تر شود، در تازه ترین مورد، معاون نخست رییس جمهور غنی اعلام کرده است که نشست های پسین حکومت افغانستان با جامعه ی جهانی، پیام تداوم کمک ها به افغانستان را داشت. او تأکید میکند که هرچند این کمک ها ادامه می یابد اما به گونه ی مشروط.

 

امرالله صالح، امروز (7/5/1400) در فیسبوکش نگاشت: ” در جلسه مشترک با همکاران جهانی ما در بعد توسعه و امنیت پنجاه تن از جامعه دپلوماتیک به شمول نماینده خاص سرمنشی ملل متحد ، نهاد های مالی جهانی و موسسات جهانی اشتراک داشتند. آنها یکی پی دیگری حمایت خویش را از نظام جمهوری اسلامی افغانستان ابراز نمودند و بر تدوام کمک های خویش تاکید کردند. البته شرط ها و روش هایی برای تطبیق این کمک ها وجود دارد که باید داشته باشد. همزمان همه ی آنها آدم کشی وخشونت راه اندازی شده از جانب طالب را محکوم کرده و خواستار مذاکرات با مفهوم شدند.”

 

معاون نخست رییس جمهور غنی، با اشاره به دوام نبرد، تأکید می ورزد که گروه طالبان مسیر اشتباهی را میپیمایند. آقای صاحل نگاشته است: “من در آغاز سخنرانی ام گفتم که طالب از دید سیاسی محاسبه اشتباه و بی فرجام دارد. فرض بفرمایید اگر طالب مذاکرات صلح را تمسخر نمیکرد امروز ملل متحد در اعلامیه اش از آنها ابراز سپاس میکرد. عملکرد طالب جامعه جهانی را در حمایت از ارزش ها و حقوق بنیادی انسانها بسیج ساخته است.”

 

به باور امرالله صالح، گروه طالبان هیچ گونه ارزش را برای نهادینه کردن، موارد حقوق بشری در افغانستان نمی شناسد و خود را متعهد به این ارزش ها نمی داند. صالح تأکید میکند: “یعنی طالب نه ارزش ها را درک میکند و نه چیزی بنام حقوق انسان را برسمیت می شناسد. بازیچه ساختن جسد جوان خاشه و فلمبرداری از آن نشان میدهد که طالب از دید عقل و درایت بیشتر از یک وحشی نیست. این وضعیت تغییر میکند. درین عصر امکان ندارد این حد از جهالت بر سرنوشت ملتی حاکم گردد. تنها زمان در میان است.”

 

صالح در حالی از تلاش ها برای مبارزه با گروه طالبان و همچنان تغییر در وضعیت سیاسی، امنیتی کشور تأکید می ورزد که در حال حاضر خشونت های طالبان فشارهای روحی را بر شهروندان افغانستان بیشتر از پیش افزایش داده است. در حال حاضر خشونت های گروه طالبان به گونه ی بی پیشنه در کشور افزایش یافته است. آمارهای رسمی دفتر معاونت سازمان ملل در کابل نشان میدهد که در 6 ماه نخست سال میلادی بیش از 5300 شهروند افغانستان جان باخته اند و عامل بیشتر این رویدادها گروه طالبان بوده اند.