سقوط چرخبال ارتش در ولسوالی جغتوی میدان وردگ

 

 

وزارت دفاع ملی افغانستان تأیید میکند که یک چرخبالا رتش در ولسوالی جغتوی میدان وردگ سقوط کرده است. بر بنیاد خبرنامه ی که از سوی وزارت دفاع ملی منتشر شده، این چرخبال ارتش به دلیل مشکلات فنی دچار عارضه دشه است. در خبرنامه ی وزارت دفاع ملی آمده است: “شب گذشته یک بال هلیکوپتر MI-17 قوای هوایی کشور، در ولسوالی “جغتوی” ولایت میدان وردگ نسبت مشکلات تخنیکی و فنی سقوط نموده است.”

 

این سانحه ی هوایی برای نظامیان در قوای هوایی تلفاتی را نیز در پی داشته است. در خبرنامه همچنان افزوده شده است: “با تأسف در نتیجه سقوط این هلیکوپتر نظامی، ۳ تن از عمله پرواز شهید و ۱ تن دیگر زخمی گردیده است، که زخمی بخاطر تداوی به مرکز انتقال گردید. رهبری وزارت دفاع ملی، از بارگاه خداوند متعال به شهدای این رویداد جنت الفردوس و به زخمی شفای عاجل استدعا میدارد.

 

اما گروه طالبان با پخش خبرنامه یی نگاشته اند که این چرخبال از سوی جنگجویان این گروه سقوط داده شده است. در خبرنامه ی گروه طالبان آمده است: “یک چرخبال دشمن در حمله ی سریع مجاهدین امارت اسلامی واژگون شده است.”

 

وزارت دفاع ملی در حالی از سقوط چرخبال نظامی در میدان وردگ سخن میزند که طالبان در هفته های پسین حمله های شان را گسترش داده اند. بر بنیاد گزارش رسانه های ملی، در دو ماه پسین گروه طالبان توانستنه اند 17 ولسوالی را در سراسر کشور زیر تسلط خویش در آورند.

 

اما مقام های امنیتی و دفاعی افغانستان میگویند که در ماه های پسین طالبان تلفات سنگینی را متحمل شده اند، پیش از این یک جنرال ارتش در فیسبوکش نگاشته بود که از اثر درگیری های شدید میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان در هلمند دست کم 700 تا 800 جنگجوی طالب کشته شدند. این مقام ارتش در جنوب کشور مدعی شده بود که در میان کشته شده گان شماری از مقام های نظامی پاکستان نیز حضور داشته اند.