بلنکن: جهان به تعهد خود در مورد افغانستان عمل خواهد کرد

 

قرار است تا 5 ماه آینده تمامی نیروهای نظامی ایالات متحده افغانستان را ترک کنند. زمان خروج این نیروها 11 سپتامبر 2021 گفته شه است چیزی که پیامدهای تازه را برای افغانستان در پی خواهد داشت، زیرا مذاکرات صلح میان افغانان در دوحه با بن بست رو به رو شده است و سخنگوی طالبان در قطر با نشر تویتی از شرکت در اجلاس استانبول که طی 10 روز آینده برگزار می شود خودداری کرد. آنتونی بلنکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده بار دیگر به منظور بحث بیشتر در مورد خروج کامل نیروهای آمریكا و ناتو از افغانستان به بروکسل رفته است تا در آنجا با دبیر کُل ناتو و دیگر سیاستگران این پیمان بحث کنند.
آنتونی بلینکن اظهار داشت که با هم، به اهدافی که برای رسیدن به آن در نظر گرفته ایم، نزدیک تر شده ایم. و اکنون وقت آن است که نیروهای خود را به خانه برگردانیم. رییس جمهور بایدن تا چند ساعت دیگر، در ایالات متحده در این باره صحبت خواهد کرد، و من اینجا هستم تا با هم پیمانان خود، با دبیر کل، بر اساس اصلی که از ابتدا ایجاد کرده ایم، همکاری نزدیک داشته باشم. در کنار هم، با هم سازگار شویم و با هم از این کشور بیرون برویم.
وی همچنین اظهار داشت که ما در یک هفته و ماه های آینده در زمینه خروج ایمن ، آگاهانه و هماهنگ نیروهای افغانستان بسیار نزدیک کار خواهیم کرد. اما حتی اگر این کار را انجام دهیم، تعهد ما نسبت به افغانستان، نسبت به آینده آن همچنان باقی خواهد ماند.
پیش بینی می شود که جو بایدن تمام نیروهای آمریکایی را در 11 سپتامبر 2021 از افغانستان بیرون کند دقیق در روز بیستمین سالروز یادبود حمله های 9 و یازدهم سپتامبر 2001 میلادی که سبب شد تا نیروهای امریکاییی وارد افغانستان شوند.