Continued bloodshed to gain high army seats

ادامه خونریزی برای دستیابی کُرسی های بلند ارتش

طالبان در روزهای پسین و همزمان با آغاز گفت و گوهای میان افغانان، خشونت ها را افزایش دادند و خونریزی های این گروه هرگز متوقف نشده است. ظاهرن خواست ها رسیدن به صلح است، اما در پُشت پرده طالبان پیش شرط گذاشته اند که باید به کُرسی های بلند در ارتش افغانستان دستیابند.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این دیدگاه طالبان گفته است که دیدگاه همیشه‏گی این گروه برای پذیرفتن مسؤولیت ارتش ملی کشور «توهم» و خلاف روحیه‏ی صلح» است. در تازه ترین واکنش، صدیق صدیقی سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روز چهارشنبه، با بازنشر گزارش شبکه‏ی امریکایی «سی‏بی‏اس» تأکید کرده که این خواست طالبان پیرامون ارتش ملی این سرزمین خلاف روحیه‏ی صلح بوده و در واقع توهم بیش نیست.

صدیق صدیقی همچنان تأکید کرده که این گفته ها برای مردم افغانستان و جامعه ی جهانی که در پی پایان مسالمت آمیز خشونت های نزدیک به دو دهه هستند، ناراحت کنند و نا امید کننده است. او گفته است: «برخی از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت و گوهای رو در رو را با شبکه رادیویی و تلویزیونی سی بی سی امریکا گفته اند نظام کنونی افغانستان فاسد است و آنان خواستار سهم قابل ملاحظه در حکومت آینده هستند.»

یک عضو برجسته طالبان به این شبکه گفته است که حداقل باید «پنج وزارت کلیدی» به این گروه داده شود و جنگ‌جویان طالبان به ارتش در زیر چتر «یک نظام اسلامی» مدغم شوند. اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه گفته‌اند که با حضور زنان در کابینه مخالفت ندارند و به حقوق اقلیت‌ها نیز پابند می‌مانند، اما با حضور زنان در کرسی نخست‌وزیری یا استره محکمه مخالف‌اند. این دیدگاه‌های طالبان در حالی واکنش کاخ ریاست جمهوری را در پی داشته است که دو طرف در جریان بحث روی «اصول رفتاری مذاکرات بین‌الافغانی»، به یکی‌دیگر توصیه کرده‌اند که از صبر و حوصله در جریان مذاکرات کار گیرند و گفت‌وگوها را به گونه مسالمت‌آمیز و بدون پرخاش‌گری به پیش ببرند.