اگر کرونا را جدی نگیریم ما را جدی خواهد گرفت؟

آیا فاجعه‌ی بزرگ در راه است؟ یا این که بحث گسترش کرونا در کشور بخشی از تبلیغات جدی حکومت افغانستان؟ ویروس کرونا یا کووید-19 یکی از بیماری های خطرناک به شمار می رود که به فاجعه ی بزرگ در برابر جهان مبدل شده است و تا اکنون در پیشرفته ترین کشورهای جهان جان هزاران تن را گرفته است. شیوع ویروس کووید-19 از چین آغاز شد و تا اکنون به بیش از 50 کشور جهان گسترش یافته است و هر روز ده ها تن از اثر این بیماری خطرناک جان شان را میبازند و یا هم به این بیماری مزمن مبتلا می شوند. بر بنیاد آمار سازمان جهانی صحت یا (WHO) بیشترین قربانیان این بیماری در چین، ایتالیا، امریکا و اسپانیا به ثبت رسیده است.
آمار دیگر این سازمان نشان می دهد که دست کم بیش از 500 هزار تن در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده اند و بیش از 10 هزار تن در جهان تا اکنون جان باخته اند. این بیماری نه تنها دامن گیر مردم عام در جهان شده است، بلکه افراد مشهور جهان را نیز به خود مبتلا کرده است. افراد مطرح و مشهور در جهان که به کرونا مبتلا شده اند مشمول:
– بوریس جانسون: نخست وزیر بریتانیا
– میچل بورسینارو: خانم نخست وزیر برازیل
– ادریس البا: هنرپیشه سینمای بریتانیا
– رودی گبریت: بازیکن مشهور NBA باسکتبال امریکا
– بلیس متیودی: بازیکن فوتبال تیم یوونتوس ایتالیا
– پاولو دیبالا: بازیکن فوتبال یوونتوس ایتالیا
– رند پاول: سناتور مطرح امریکا
– معصومه ابتکار: معاون ریاست جمهوری ایران
– صوفیه گیروگیو تریداو: خانم نخست وزیر کانادا
– شهزاده البرت: شهزاده دوم نظام شاهی موناکو
و ده ها تن دیگر از سیاستمداران، ورزشکاران، هنرپیشه های سینما نیز به این ویروس مبتلا شده اند. این ویروس را نمی توان دست کم گرفت و به آن منحیث بیماری عادی نگاه کرد. پزشکان جهان همه به این نظر هستند که تا اکنون واکسین یا داروی این بیماری را کشف نشده است. اما می گویند که بهترین دارو برای جلوگیری از مبتلا نشدن به کووید-19 قرنطین کردن است و استفاده از غذا های دارنده ویتامین C، و شستن دست ها با مواد های ضد عفونی کننده میتواند سبب وقایه در برابر این بیماری فراگیر شود. با وجود اینکه تمامی کشور های جهان از لحاط طبابت و تکنالوژی حرف نخست را می زنند اما امروزه در مبارزه با این بیماری چنین کشورها ناتوان مانده اند و مقابله به آن را امر بسیار دشوار میپندارند. در کنار این موارد پزشکان محققان چینی و امریکایی از تلاش های هر چی بیشتر شان برای ساخت داروی این بیماری سخن گفته اند اما اینکه تا چی مدت و چگونه ساخته خواهد شد مشخص نیست.اکنون که بیماری کووید-19 به فاجعه ی بزرگ مبدل شده است، تمامی کشورهای جهان حالت قرنطینه را در بسیاری از شهرهای شان اعلام کرده اند و برای جلوگیری از گسترش این ویروس به مردم توصیه می شود که در خانه های شان بمانند. در تازه ترین مورد امریکا چندین شهر بزرگ اش را بخاطر جلوگیری از شیوع بیماری کوید-19 قرنطینه کرده و در صورتی که یکی از شهروندان آن کشور این تصمیم حکومت را جدی نگیرند جریمه نقدی خواهند شد.
اما در افغانستان:
افغانستان با نفوس بیش از 30 میلیون و داشتن بیشترین مردم نادار با این ویروس چی خواهد کرد؟
مردم افغانستان با داشتن 40 درصد مردمان نادار روز شان را در خرابترین و خطرناک ترین شرایط آغاز می کنند و به کار شان می روند، حال با قرنطینه شدن پایتخت یگانه نگرانی مردم این است که چگونه برای خانواده شان لقمه نانی ببرند؟ وزارت صحت عامه در همکاری با نهادهای امنیتی در نشست اضطراری پایتخت و چندین ولایت دیگر کشور را قرنطینه کرد، در کنار آن تمامی دوایر دولتی 21 روز رخصتی اعلام گردید. وزیر صحت عامه افغانستان برای تمامی شهروندان کشور و به ویژه پایتخت اعلام کرد که تا حد توان باید موارد صحی را در نظر بگیرند و در خانه های شان بمانند. یکی از نگرانی های وزارت صحت عامه این است که کشور ما با کمبود مواد صحی رو به رو است و مردم باید خودشان طبیب خود باشند. اما امروز شنبه (9 حمل) آغاز روز نخست قرنطینه است و مردم در چی حالی هستند؟ آیا مردم به توصیه های وزارت صحت عامه توجه کرده اند؟ امروز صبح هنگامی که از سوی خانه به طرف وظیفه می آمدم، احساس کردم که یک بخش عمده‌ی از مردم در خانه های شان هستند و خود را قرنطین کرده اند به این باور بودم که شاید شهروندان پایتخت هدایت های وزارت صحت را جدی گرفته اند و به هشدار های حکومت توجه نموده اند.
باورم این بود که جاده های پایتخت نیز خلوت است و از ازدحام همه روزه ی شهر به گونه ی چشمگیر کاسته شده است، اما هنوز هم این هدایت ها از سوی شهروندان جدی گرفته نشده است، در حالی که در بخش های از شهر کابل شهروندان بیماری کرونا را جدی گرفته اند و خود را قرنطینه کرده اند، که این مسأله نشان دهنده هماهنگی برخی از شهروندان در امر مبارزه با ویروس کرونا همکار با دولت شده اند. گزارش ها از مراکز مزحم شهر کابل مانند مندوی کابل، سینمای پامیر و دیگر مکان های که همه روزه تجمعات بزرگ در آنجا انجام می شود میرساند که هنوز هم تغییرات زیادی در باورهای مردم و جدی گرفتن کووید-19 به میان نیامده است. دست فروشان هنوز هم برای پیدا کردن نان به کارهای شان بیرون شده اند. شاید سخت باشد برای آنانی که فقط روز 300 افغانی درآمد دارند و یک خانواده های بیش از 8 یا 10 عضو را سرپرستی می کنند.
با گسترش این بیماری نرخ خوار و بار نیز در کشور به اوج خود رسیده است و این یکی دیگر از مشکلات برای مردم است. شهروندان کشور حکومت را متهم می کنند در برابر احتکار کننده گان و بازرگانانی قیمت فروش کوتاه آمده و چنین افراد از وضعیت به میان آمده به سود سوء استفاده می نمایند، حکومت نیز از پیگرد این گونه افراد عاجز مانده و دست روی دست نشسته است. وزارت امور داخله در پاسخ به این مشکلات شهروندان کشور از آمادگی های هر چی بیشتر شان در برابر قانون شکنی ها و احتکار کننده گان خبر داده است. اما شهروندان برای مصاب نشدن به این بیماری چی مواردی را باید انجام دهند تا مصون بمانند؟ پزشکان در وزارت صحت عامه‌ی کشور می گویند که برای جلوگیری از شیوع این بیماری باید نکات زیرین را در نظر بگیرید:
– از تماس نزدیک با افراد بیمار اجتناب کنید؛
– از لمس کردن چشم، بینی و دهان خودتان جلوگیری نمایند؛
– هنگامی که بیمار می شوند، در خانه بمانند؛
– در صورت سرفه یا عطسه دستمال کاغذی در برابر دهان و بینی خودتان بگیرید و سپس آن دستمال را به سرعت دور بیندازید؛
– اشیا و سطوحی که با آن‌ها سروکار دارید را دایمن پاک و ضدعفونی کنند؛
– تا حد توان از غذاهای دارای ویتامین C استفاده شود؛
– دست ها باید روز 20 الی 30 بار با صابون شسته شود.
– از دست دادن، بغل کشی ، نشستن در تجمعات بزرگ خود داری شود.
به باور مقام های وزارت صحت عامه ی کشور این موارد می تواند که بزرگترین دارو و واکسین برای پیشگیری از ویروس کووید-19 باشد، مواردی که بیشترین مردم در کشور ما به آن توجه ندارد. و در نهایت ما می توانیم با این ویروس مبارزه کنیم و خود پزشک خود باشیم مشروط بر اینکه به گفته های پزشکان و وزارت صحت عامه گوش دهیم! شهروندان باید بدانند که فاجعه هنگامی در افغانستان رخ خواهد داد که ویروس کرونا جدی گرفته نشود، زیرا در صورت سهل انگاری یک بیمار توانایی مصاب کردن دو بیمار را دارد و سه بیمار میتواند 9 بیمار را به این ویروس کشنده مصاب کند.