مرگبارترین روز برای طالبان 280 کشته و زخمی در سراسر افغانستان

 

 

 

همزمان با آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و شدت گرفتن نبرد در میدان های جنگ، منابع امنیتی مدعی شده اند که تلفات سنگینی را در طی 24 ساعت گذشته به جنگجویان طالب وارد کرده است. منابع امنیتی گفته اند که تمامی این عملیات ها در 11 ولایت کشور راه اندازی گردیده بود.

 

هرچند وزارت دفاع ملی میگوید که در روزهای پسین، با ظرفیتی که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دریافته اند، روزمره این نیروها به گونه ی کامل حمله های تهاجمی طالبان را دفع میکنند، ادعای که فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی آن را تأیید میکند.

 

در تازه ترین مورد، وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه ی گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در بیست و چهار ساعت گذشته تلفات سنگین را به جنگجویان گروه طالب وارد کرده اند و همچنان در جریان این درگیری ها مقدار زیادی از مهمات و جنگ افزارهای سبک و سنگین طالبان بدست نیروهای امنیتی افتیده و بخشی از تجهیزات این گروه نابوده شده است.

 

در خبرنامه آمده است که :”در در گیری و حمله های متقابل نیروهای امنیتی و دفاعی کشور 186 طالب هراس افگن کشته، 94 تن شان زخمی و مقدار از جنگ افزارهای سبک وسنگین و مهمات شان نیز به دست نیروهای امنیتی و دفاعی افتیده و بخشی از این تجهیزات نابوده گردیدند”.

 

این تلفات به گروه طالبان در ولایت های نورستان، لغمان، لوگر، میدان وردگ، زابل، ارزگان، هرات، بلخ، جوزجان، هلمند، بدخشان و تخار وارد شده است.

 

خبرنامه همچنان از خنثا سازی 28 ماین کار گذاری شده ی مختلف النوع که توسط طالبان در نقاط مختلف کشور برای هدف قرار دادن افراد ملکی و نیروهای امنیتی و دفاعی جابجا گردیده بود سخن می زند.

 

در ادامه ی این خبرنامه وزارت دفاع ملی مدعی شده که درگیری ها و حمله های متقابل نیروهای دفاعی و امنیتی کشور حالت دفاعی داشته و هدف از راه اندازی آن پاسخ بالمثل به جنگجویان گروه طالب در بخش های از کشور بوده است.
این حمله ها از سوی طالبان راه اندازی شده که همزمان با سرعت بخشیدن به روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان مبارزه ی نظامی را تنها گزینه برای حل بحران افغانستان می پندارند.

 

گزارش ها همچنان می رساند که در حال حاضر 50 در صد نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون شده اند و قرار است روند خرج تمامی نیروهای خارجی تا یازدهم ماه سپتمبر 2021 تکمیل گردد، اما طالبان برای قدرت آزمایی بیشتر جنگ های شان را گسترده تر کرده اند.

 

هم اکنون نبرد میان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در نزدیک به 21 ولایت ادامه دارد. هرچند حکومت افغانستان خواهان تأمین آتش بس از سوی طالبان شده اند اما این گروه تا هنوز به این خواست حکومت با افزایش نبرد پاسخ داده اند. تا هنوز گروه طالبان در پیوند به این ادعای وزارت دفاع ملی ابراز نظر نکرده اند.