بحث روی ۷۹ موضوع تدارکاتی در جلسه کمیسیون تدارکات

 

 

رییس جمهور غنی، شام روز سه شنبه (21/4/1400) میزبان هیأت کمیسیون تدارکات ملی بود. بر بنیاد خبرنامه ی کاخ ریاست جمهوری افغانستان، رییس جمهور این نشست روی 79 مورد تدارکاتی با مقام های این کمیسیون صحبت کرده است و برای اعضای این اداره هدایت های لازم را صادر کرده است. در خبرنامه ی که از سوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است: “در جلسۀ کمیسیون تدارکات ملی به ریاست رئیس جمهور محمد اشرف غنی که شام روز گذشته در ارگ برگزار گردید، روی ۷۹ موضوع تدارکاتی بحث صورت گرفت. “

 

خبرنامه ی کاخ ریاست جمهوری افغانستان همچنان نگاشته است: “در این جلسه پروژۀ مواد خوراکی، محروقاتی، البسه و ماشین آلات مورد ضرورت نیروهای ملی امنیتی، پروژه های پلانت آکسیجن شفاخانه های قصبه و احمدشاه بابا مینه شهر کابل و تدارک ادویه جات مورد ضرورت شفاخانه های مرکزی مربوط وزارت صحت عامه، پروژه انتقال لین برق ۲۲۰ کیلو ولت از پل هاشمی الی شیندند و انتقال لین ۲۲۰ کیلو ولت از شیندند الی فراه مربوط برشنا شرکت، پروژه بازسازی کانال های شهروان و مومن آباد ولایت تخار مربوط اداره ملی تنظیم آب و پروژه اعمار ۱۰.۴۳ کیلو متر سرک از میدان هوایی غور تا مرکز مربوطات منطقه قضن، پس از بحث همه جانبه منظور گردید.”

 

در حالی که نبردها در سراسر کشور گسترش یافته است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در حال حاضر در دست کم 21 ولایت کشور با شورشیان مصروف نبرد هستند، رییس جمهور غنی از کمیسیون ملی تدارکات خواسته است تا در قبال نیروهای امنیتی و دفاعی کشور توجه لازم را به خرج دهند. خبرنامه ی کاخ ریاست جمهوری افغانستان در ادامه نگاشت: “رییس جمهور ضمن ستایش از قهرمانی و شجاعت نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، به اداره های مربوطه هدایت جدی داد که به پروژه های سکتور متذکره، رسیدگی به موقع نمایند. در این جلسه کمیسیون تدارکات ملی برعلاوه اعضای کمیسیون، مسئولین اداره تدارکات ملی و ناظرین مشرانوجرگه نیز اشتراک نموده بودند.”

 

این نشست در حالی به میزبانی رییس جمهور غنی در کاخ ریاست جمهوری برگزار شد که پیش از این نگرانی ها از بابت قرار گرفتن افغانستان در محاصره ی اقتصادی بیشتر از پیش افزایش یافته است. به باور آگاهان اقتصادی گسترش دامنه ی جنگ طالبان در بیشتر ولایت های افغانستان سبب شده است تا وضعیت اقتصادی در کشور به بدترین وضعیت برسد، افزون بر آن مسلط شدن گروه طالبان بر بنادر مهم و راهبردی افغانستان در وضعیت کنونی، نگرانی ها را از بدتر شدن وضعیت اقتصادی افغانستان افزایش داده است. در عین حال گزارش ها می رساند که با افزایش بهای دالر در برابر پول افغانی، قیمت کالاها در بازارهای کشور به چند برابر افزایش یافته است.