انتخابات در فاریاب برای گزینش والی جدید این ولایت

 

 

پس از متشنج شدن وضعیت در فاریاب، سر انجام معترضان در این ولایت تصمیم گرفتند تا از میان چهار چهره که نام های شان تان هنوز درز نکرده است، یکی را منحیث والی این ولایت برگزینند.

 

هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم در ‌‏ولایت فاریاب در مخالفت با گزینش محمد داوود “لغمانی” والی جدید ولایت فاریاب که چندی پیش از سوی ریاست جمهوری برای رهبری این ولایت برگزیده شده بود، دست کم 9 روز راهپیمایی کردند و سر انجام پس از واکنش های بی پیشینه، این معترضان تصمیم گرفته اند یکی از نامزدان را منحیث والی جدید فاریاب برگزینند. اکنون باشنده های ولایت فاریاب برای برکناری آقای لغمانی دست به تظاهرات و خواستار گزینش والی جدید این ولایت توسط بزرگان و عالمان این ولایت شده اند.

 

‎عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحه‌ی ملی، امروز یک‌شنبه (۲ جوزا)، با پخش خبرنامه یی در ‏فیسبوکش نگاشته است: «معترضان ولایت فاریاب، امروز برای برگزاری انتخابات والی جدید، آماده گی میگیرند و چهره های تازه را برای این سمت نامزد کرده اند.»‏

 


پیش از این نیز، معترضان در فاریاب، با راه اندازی اعتراض های صلح آمیز خواهان برکناری آقای لغمانی شدند، این اعتراض ها در حالی صورت می گیرد که گفته می شود تنش میان مارشال عبدالرشید دوستم و کاخ ریاست جمهوری بیشتر از هر زمان دیگر تیره تر شده است و حتا کاخ ریاست جمهوری آقای دوستم را به گرفتن دوباره ی مارشالی امتیازی مارشال دوستم و برکناری راحله دوستم از سمت سناتوری تهدید کرده است.

 

قابل تذکر دهی است که، بر اساس فیصله شورای عالی مردم فاریاب نماینده‌گان ولسوالی‌ها، نواحی، جامعه‌مدنی، علما، زنان، احزاب، جوانان، دانشگاهیان، معارف و اعضای شورای ‌ولایتی مجموعآ چهار تن خود را منحیث نامزد برای دستیابی به مقام ولایت فاریاب برگزیده اند و انتظار می رود پس از برگزاری انتخابات از سوی معترضان یکی از این افراد برای گرفتن منظوری به ریاست جمهوری از سوی مردم فاریاب معرفی شوند.

 

اعتراض‌ها در فاریاب، پس از آن آغاز شد که رییس‌جمهور غنی، یک ماه پیش ‌‏نقیب الله فایق را برکنار و جانشین اش محمدداوود “لغمانی” را به عنوان والی فاریاب تعیین کرد، این عملکرد رییس جمهور واکنش های را ولایت های شمالی کشور به ویژه ولایت فاریاب به همراه داشت. مارشال دوستم نیز نه تنها که این تصمیم رییس جمهور را نپذیرفت بلکه دست به زورآزمایی زد.

 

خواستیم در پیوند به برگزاری انتخابات والی تازه از سوی مردم، در فاریاب دیدگاه ریاست جمهوری را نیز داشته باشیم، اما معاون سخنگوی ریاست جمهوری اداره ی ارگان های محل را پاسخگو پنداشت، ولی با تلاش های مکرر نتوانستیم دیدگاه این اداره را نیز با خود داشته باشیم.