اداره مالی بین المللی (IFC

اداره مالی بین المللی (IFC) با اختصاص کمک مالی ۴ میلیارد دالری خود، به کسب و کارها در کشورهای فقیر کمک می کند تا با تاثیرات منفی پاندیمی کووید-۱۹ مقابله کنند

برنامه مقابله با پاندیمی اداره مالی بین المللی (IFC) در نظر دارد تا آسیب پذیرترین افراد در کشورهای رو به انکشاف را تحت پوشش حمایوی اش قرار دهد. از مجموع ۸ میلیارد دالر حمایت مالی اداره مالی بین المللی که تحت برنامه کمک مالی اضطراری برای مبارزه با کووید-۱۹ در ماه مارچ ۲۰۲۰ از سوی هیات مدیره این اداره تصویب شد، پرداخت ۴ میلیارد دالر آن تا به این تاریخ تعهد شده است. از جمله این کمک ها، پیش بینی می شود که نیم آن افرادی که در کشورهای به شدت فقیر با وضعیت اقتصادی شکننده قرار دارند را مستفید کند و متباقی آن در امر مبارزه با کووید-۱۹ در دیگر کشورهای رو به انکشاف و بازار های نوظهور استفاده شود.

 

دیوید مالپس، رییس عمومی گروپ بانک جهانی در این باره می گوید: “حمایت از سکتور خصوصی به منظور کمک به کشورهای در حال توسعه برای بهبود همه جانبه و پایدار از تاثیرات پاندیمی و توقف روند گسترده رو به رشد فقر در این کشور ها از اهمیت حیاتی برخوردار است”. او می افزاید: “هدف ما در برنامه کمک مالی اضطراری مبارزه با تاثیرات کووید-۱۹ اداره مالی بین المللی این است تا سرمایه موردنیاز شرکت های بزرگ و نهادهای مالی را تامین کنیم که در نتیجه این کار موجب ارایه سرمایه کاری، حمایت از اشتغال و ایجاد سهولت در تجارت و کسب و کارها می گردد”.

 

هیات مدیره اداره مالی بین المللی  در ماه مارچ سال جاری میلادی؛ ۸ میلیارد دالر کمک مالی را به منظور کمک به شرکت هایی که از اثر شیوع پاندیمی متضرر شده بودند، تصویب کرد. اداره مالی بین المللی که بزرگترین نهاد انکشافی بین المللی متمرکز بر روی سکتور خصوصی و بازارهای در حال ظهور است، از آن زمان تا کنون ۲ میلیارد دالر تخصیص داده شده در چهارچوب حمایت مالی-تجاری را از طریق برنامه کمک مالی اضطراری برای مبارزه با کووید-۱۹به صورت کامل تامین نموده است. این حمایت به نهادهای همکار مالی کمک می کند تا جریان سرمایه مورد نیاز برای تداوم کسب و کارهایی وابسته به فعالیت های تجارتی را تامین کنند. این حمایت مالی مخصوصا شرکت های خرد، کوچک و متوسط (MSMEs) را تحت پوشش قرار میدهد که منبع مهم اشتغال و کاریابی می باشند.

 

استفانی ون فریدبورگ سرپرست هیات عامل، معاون اجرایی و رییس عملیاتی اداره مالی بین المللی می گوید:” کمک مالی اضطراری برای مبارزه با تاثیرات کووید-۱۹ اداره مالی بین المللی به هدف تهیه فوری سرمایه مورد نیاز برای نهادهای مالی ما و سایر بخش های سکتورهای حقیقی تصویب گردیده است. این کمک مالی باعث حفظ و پایداری فرصت های اشتغال زایی شده و تاثیرات زیان بار کوتاه مدت را جلوگیری خواهد کرد”. او می افزاید: “با حمایت از بخش های مختلف سکتور خصوصی، ما امیدواریم تا در درازمدت بتوانیم در احیای رشد اقتصادی و زمینه سازی برای یک آینده مطلوب، منعطف تر و پایدار پس از ختم کووید-۱۹ کمک کرده باشیم”.

 

اداره مالی بین المللی همچنین ۲ میلیارد دالر دیگر را چارچوب برنامه کمک مالی اضطرای برای مبارزه با تاثیرات کووید-۱۹ برای مستفید شدن تمامی مناطقی که تحت پوشش فعالیت های این اداره فعالیت می کنند، اختصاص داده است. این کمک مالی در بخش های مختلف و برای اهداف مختلفی مانند حمایت از سکتور صحی، کمک به سکتور توریزم و سرپا نگه داشتن کسب و کارها به منظور بهبود حفظ زمینه های اشتغال به کار گرفته خواهند شد. ۶۲۳ میلیون دالر دیگر از این کمک مالی برای شرکای سکتور خصوصی اختصاص یافته است.

 

برعلاوه، دریچه سکتور خصوصی (PSW) مربوط اداره انکشاف بین المللی (IDA) که توسط گروپ بانک جهانی به منظور هماهنگی سرمایه گذاری ها در کشورهای فقیر ایجاد شده است، در ماه مارچ امسال ۲۸۱ میلیون دالر را برای حمایت از سکتور مالی و قرضه های سرمایه کاری برای کسب و کارهای کوچک، و متوسط در کشورهای واجد شرایط، اختصاص داده است.

 

پاسخگویی اداره مالی بین المللی بخشی از تلاش های گروپ بانک جهانی به منظور روی دست گرفتن اقدامات سریع برای کمک به تقویت برنامه های مقابلوی کشورهای در حال انکشاف در مقابل پاندیمی، افزایش میزان نظارت بر بیماری ها و بهبود بخش های مختلف سکتور صحت عامه می باشد. گروپ بانک جهانی ظرفیت این را دارد که در ۱۵ ماه آینده ۱۶۰ میلیارد دالر (به شمول ۴۷ میلیارد دالر وجوه مالی احتمالی برای اداره مالی بین المللی  به منظور حمایت سرتاسری از سکتور خصوصی ) را تامین نماید.

 

اداره مالی بین المللی در آینده نیز می خواهد تا به منظور بازسازی و احیای کسب و کارهای مهم و بستر سازی همه شمول، پایدار و انعطاف پذیر برای برنامه های احیای پس از بحران، همکاری خود را با شرکای انکشافی ادامه دهد. همچنین در ماه آگوست اداره مالی بین المللی کمک جهانی صحی ۴ میلیارد دالری را برای کمک به کشورهای در حال انکشاف به منظور تقویت دسترسی آن ها به تجهیزات صحی مانند ماسک، وینتیلاتور، کیت های مربوط به تست و واکسین کووید-۱۹، تصویب کرد.

 

در ذیل توضیحات مختصری از پروژه های اداره مالی بین المللی که تحت برنامه کمک مالی اضطراری مبارزه با تاثیرات کووید-۱۹ روی کسب و کارهای کوچک و متوسطه متمرکز است، ارایه می گردد:

 

  • در کشور یوگاندا، اداره مالی بین المللی از طریق تامین قرضه ۴ میلیون دالری برای گروپ صحی جهانی، باعث تقویت خدمات صحی برای صدها هزار شفاخانه و مراجعین خدمات صحی شده است.
  • در کشور نایجریا، اداره مالی بین المللی به کسب و کارهای کوچک و متوسط در چندین سکتور به منظور مقابله با چالش های تجارت مالی و کمبود سرمایه کاری کمک کرده است. این کمک با یک قرضه ۲۰۰ میلیون دالری به بانک های FCMB ، Access و Zenith انجام شده است.
  • در مصر، اداره مالی بین المللی شرکت هایی را که دوران سرمایه نقدی آن ها از اثر پاندیمی کووید-۱۹ با سکتگی و چالش مواجه شده است را از طریق فراهم سازی قرضه ۱۰۰ ملیون دالری به بانک تجارتی بین المللی کمک کرده است.
  • در بنگله دیش، اداره مالی بین المللی؛ شرکت Mymensingh Agro Limited که یک شرکت در گروپ PRAN می باشد را به منظور ارتقای ظرفیت این شرکت برای تولید محصولات غذایی با کیفیت و قیمت مناسب با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دالری کمک کرده است.
  • در ویتنام، اداره مالی بین المللی با ارایه ۷۵ میلیون دالر به شرکت انکشافی Phu My hung در کمک به احیای بیش از ۳۰۰ کسب و کار کوچک و متوسط سهم گرفته است.
  • در اوکراین، اداره مالی بین المللی، یک تولید کننده پیشتاز محصولات زراعتی را برای تامین سرمایه کاری آن شرکت به منظور به حداقل رساندن اختلالاتی که در زنجیره فعالیت اش نظر به شیوع پاندیمی بوجود آمده است، حمایت کرده که در نتیجه در حمایت از مصئونیت غذایی محلی سهم گرفته است.
  • در برازیل، اداره مالی بین المللی در کمک به حفظ زمینه های اشتغال و مهار رکود اقتصادی، ۱۰۰ میلیون دالر قرضه را به بانک Daycoval که ارایه کننده قرضه به شرکت های کوچک و متوسط (به شمول کسب و کارهایی زنان) می باشد کمک کرده است.