افزایش آمار قربانیان حمله ی موتر بم در غرب کابل

 

 

حوالی ساعت 4:27 پس از چاشت، در بیست و ششم رمضان، هراس افگنان بار دیگر ماتم آفریدند و پایتخت نشینان را به خاک و خون کشاندند. وزات داخله میگوید که انفجار موتر بم، در حوزه ی سیزدهم شهر کابل سبب وارد شدن تلفات به غیر نظامیان و به ویژه کودکان شده است.

 

سخنگوی وزارت امور داخله در پیامی به خبرنگاران تا هنوز پذیرفته است که دست کم 35 تن در این رویداد زخم برداشته اند. اما منابع در فرماندهی پولیس کابل که نمیخواهند نام شان گرفته شود تأکید می ورزند که شمار قربانیان این رویداد به مرز 60 تن می رسد.

 

این منبع به پاسبانان گفته است: «در این رویداد حمله ی مرگبار موتر بم، دست کم 24 تن جان باخته و بیش از 30 تن دیگر نیز زخمی شده اند. احتمال دارد که آمار قربانیان بیش از این نیز شود، زیرا حادثه در هنگام رخصتی دانش آموزان از مکتب سید الشهدا رخ داده است. بیشتر قربانیان این حمله ی وحشیانه نیز کودکان هستند.»

 

از سوی هم برخی رسانه های معتبر در کشور گزارش کرده اند که در این رویداد خونین تا اکنون 20 تن جان باخته اند و بیش از 25 تن دیگر نیز زخمی شده اند. وزارت صحت عامه ی کشور نیز تأکید می ورزد که تا اکنون بیش از 30 زخمی به شفاخانه ی محمد علی جناح واقع در غرب کابل انتقال یافته است، مقام های وزارت صحت عامه نیز تأکید می ورزند که بیشتر قربانیان این حادثه دانش آموزان مکتب هستند.

 

تا هنوز هیچ گروهی مسؤولیت این حادثه ی خونین را به دوش نگرفته اند؛ اما افزایش حمله های هراس افگنانه، حمله های هدفمند و انفجارهای مرگبار بیشتر به جنگجویان طالب نسبت داده می شود. مقام های امنیتی بارها تأکید ورزیده اند که مخالفان مسلح برای دستیابی به اهداف خود بدون در نظرداشت رمضان حمله های شان را در برابر شهروندان افغانستان و مردم افزایش داده اند.

 

در همین حال نهادهای حقوق بشری با اعلام نگرانی از افزایش خشونت های پسین در افغانستان هشدار داده اند که اگر مخالفان مسلح دولت به روند صلح نپیوندند، همزمان با خروج نیروهای امریکایی و متحدانش از این کشور، افغان ها گواه جنگ داخلی جدید خواهند بود. موردی که رییس جمهور غنی نیز در مقاله ی پسین اش که برای روزنامه ی فارین پالیسی گفته بود، وی آماده ی کنار رفتن از قدرت است، اما مشروط به آنکه آتش بس نخستین گام گروه طالبان در گفت و گوهای صلح باشد.