هشدار وزارت داخله به میانجی های طالبان در میدان های جنگ

 

 

همزمان با گسترش نبرد در سراسر کشور، طالبان ترفند تازه ی را در پیش گرفته اند. در تازه ترین مورد، سخنگوی وزارت از این ترفند گروه طالبان خبرداده و تأکید ورزیده است که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در پی کیفردهی به افرادی هستند که با گروه طالبان همدستی میکنند.

 

در پیامی که از سوی سخنگوی وزارت امور داخله ی افغانستان منتشر شده آمده است که حکومت تصمیم گرفته تا این افراد را شناسایی و مجازات کند. طارق آرین نگاشته است: “در این‌ اواخر یک‌تعداد تحت نام متنفذ محلی در بعضی ولایت‌ها به‌خاطر تسلیمی پوسته‌های امنیتی به‌تروریستان طالب، میان‌جیگری می‌کنند که این‌کارشان همکاری مستقیم با دشمن محسوب می‌شود. تاهنوز چندین تن در پیوند به این‌قضیه بازداشت شدند و هرکس که دست به‌انجام چنین کاری بزند، به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور دستور بازداشت شان از قبل صادر شده است.”

 

هرچند ضعف رهبری حکومت در مدیریت این جنگ انتقاد برانگیز شده و بیشترین ها به این باورند که نارسایی های رهبران نهادهای امنیتی منجر به سقوط پاسگاه های امنیتی شده است؛ اما سخنگوی وزارت داخله از توانایی های نظامیان کشور در نبرد با گروه طالبان سخن می زنند. آرین افزوده است: “نیروهای امنیتی و دفاعی کشور با قوت و قهرمانی در برابر دشمنان مردم افغانستان مبارزه می‌کنند و مردم همیشه در کنار نیروهای امنیتی و دفاعی شان به‌خاطر دفاع از وطن، مال، جان، ناموس و ارزش‌های‌شان ایستاده اند. نیروهای قهرمان امنیتی و دفاعی کشور از پشتیبانی و هم‌کاری همیشگی مردم قدردانی می‌نماید.”

 

این هشدار در حالی از سوی رهبری وزارت داخله ی افغانستان صادر می شود که در حال حاضر طالبان در بخش های از کشور مصروف تصرف ولسوالی ها و جغرافیای بیشتر هستند. ظاهرن حکومت به این باور است که سقوط ولسوالی ها تأکتیک نظامی است و نیروهای امنیتی در بیشتر موارد ناگزیر به عقب نشینی های تأکتیکی می شوند. اما آگاهان نظامی می گویند که نبود مدیریت بنیادی در ساختارهای امنیتی کشور سبب شده است تا طالبان جغرافیای بیشتری را در تسلط شان در آورند.

 

بر بنیاد گزارش ها در تازه ترین مورد، از اثر حمله های تهاجمی و مرگبار مخالفان مسلح در ولایت فراه دست کم دو ولسوالی این ولایت به دست طالبان سقوط کرده است. طالبان با پخش خبرنامه ی تأکید ورزیده اند که در جریان این عملیات ها آنان ده ها نظامی کشور اعم از ارتش و پولیس ملی را بازداشت کرده اند؛ اما مقام های حکومتی با رد این ادعاها تأکید می ورزند که در نبردهای پسین طالبان تلفات سنگینی را متحمل شده اند.

 

از سوی هم در تازه ترین مورد، گزارش های تأیید نا شده می رساند که اسد الله خالد، وزیر دفاع افغانستان بنا بر مشکلات صحی که داشت دوباره بیرون از افغانستان رفته است؛ اما مقام های وزارت دفاع ملی تا اکنون در پیوند به این مسأله ابراز نظری نکرده است.