منابع محلی هلمند: نبرد با طالبان در حومه های شهر لشکرگاه ادامه دارد

همزمان با ورود اسدالله خالد، سرپرست وزیر دفاع ملی به هلمند، منابع محلی در این ولایت میگویند که درگیری با طالبان در حومه های شهر لشکرگاه ادامه دارد. این منابع که نمیخواهند از آنان نام برده شود تأکید میکنند که در حال حاضر نبرد در منطقه ی بولان حوزه سوم شهر لشکرگاه ادامه دارد.

همزمان با این اسد الله خال، سرپرست وزیر دفاع ملی کشور صبح امروز وارد شهر لشکرگاه شد. آقای خالد در نشست خبریی به رسانه های محلی هلمند گفته است که در درگیری های اخیر طالبان را شمار زیادی از جنگجویان خارجی همراهی میکرد. آقای خالد گفته است: «دشمن برای این که به جنگجویانش روحیه بدهد، حمله های تهاجمی را بر اطراف شهر لشکرگاه راه اندازی کرد. از آن جا که مخالفان مسلح در درگیری های پسین سخت آسیب دیده اند، این بار در پشتیبانی با جنگجویان خارجی طالبان تلاش کردند تا بخش های از این ولایت را سقوط دهند. شواهد نشان میدهد که نظامیان پاکستانی نیز در کنار طالبان در هلمند میجنگیدند.»

سفر وزیر دفاع به ولایت هلمند
سفر وزیر دفاع به ولایت هلمند

در نبرد چهار روزه ی هلمند میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان تا اکنون صدها خانواده از ولسوالی های نهرسراج، نادعلی ناوه و بخش های حوزه ی چهارم و سوم شهر لشکرگاه بیجا شده اند. این بیجا شده گان از حکومت میخواهند برای آنان نیازمندی های اولیه شان را برآورده سازند. از سوی هم قول اردوی عملیات های خاص وزارت دفاع ملی با پخش خبرنامه یی نگاشته است که در حال حاضر نیروهای تازه نفس کماندو وارد هلمند شده و انتظار میرود این نیروها در بخش های نا امنی و به ویژه در حومه های شهر لشکرگاه جا به شوند.

در درگیری های پسین هلمند دست کم 180 جنگجوی طالب جان باخته است، از سوی هم گزارش ها میرساند که در این درگیری ها یک جنرال ارتش پاکستان به قتل رسیده است. منابع میگویند که این نظامی پاکستانی نبرد در حوزه ی چهارم شهر لشکرگاه را مدیریت میکرد. منابع نام این نظامی پاکستان را جنرال محمد نسیم گفته اند. گفته می شود که این جنرال پاکستانی در گذشته نیز جنگ های طالبان در هلمند و بخش های دیگر افغانستان را مدیریت میکرد. تا هنوز ارتش پاکستان و طالبان در این مورد ابراز نظر نکرده اند.