Corona virus registration in Afghanistan

فساد میلیون دالری و نا پدید شدن کت های آزمایش کرونا در وزارت صحت

دست کم چهار ماه از مجوزدهی وزارت صحت عامه به شفاخانه های خصوصی از بهر آزمایش کرونا میگذرد. اما فساد گسترده در بودجه کمک شده برای مبارزه با کرونا دست آوردهای وزارت صحت عامه را زیر سایه اش برده است. تازه ادعاهای انجام شده که کت های آزمایش کرونا که از سوی سازمان جهانی صحت کمک شده بود، از وزارت صحت عامه نا پدید شده و برخی مقام های پیشین این وزارت این کت های آزمایش کرونا را به شفاخانه ها و آزمایشگاههای خصوصی فروخته اند.

آزمایشگاه سیتی یکی از نهادهای صحی خصوصی است که متهم به خرید این کت ها از مقام های پیشین وزارت صحت عامه شده. منبعی که نخواست نامش گرفته شود می گوید: «گزارش های وجود دارد که کت های آزمایش کرونا ناپدید شده، گفته میشود این کت ها از سوی مقام های پیشین وزارت صحت بالای برخی از نهادهای خصوصی به فروش رسیده، که میتوان از آزمایشگاه سیتی و شفاخانه ملت نامبرد.»

 

کت های نا پدید شده به کجا می رود؟

برای سیاه و سفید کردن این مسأله تیم کاری آژانس خبری پاسبانان به آزمایشگاه سیتی رفتند تا این مسأله را از نزدیک پیگیری کنند. نخستین پُرسش چگونگی انجام آزمایش کروناست و ظرفیت واقعی تشخیص این بیماری در درون کشور؟ خرید کت های آزمایش کرونا و انجام این آزمون در آزمایشگاه سیتی از پرسش های محوری ماست؛ مسؤولان شفاخانه سیتی با تکذیب این ادعا میگویند که این ادعا دسیسه ی بیش نیست. مسؤولان این شفاخانه مدارکی را در اختیار ما میگذارند که بیانگر خریداری کت ها از شرکت های وارد کننده ابزار طبی است؛ رضوان احمدزی مسؤول آزمایشگاه سیتی حتا ما را به بخش پی سی آر این نهاد میبرد تا بتوانیم از کت های آزمایش کرونا و وسایل دست داشته ی شان تصویربرداری کنیم. آقای احمدزی در پاسخ به این ادعا میگوید: «تمامی کت های ما از کشورهای همسایه وارد می شود، اما بیشتر این کت ها در حال حاضر از کشور کوریا خریداری شده. ما را فریب دادند و برای ما دسیسه ساخته شده، وزارت صحت به جای این که برای ما مکافات بدهد ما را هشدار داده و دلیل آن عرضه خدمات بهتر در آزمایش کروناست.»

فساد در بخش آزمایش ویروس کرونا در آزمایشگاه ها

مسؤولان آزمایشگاه سیتی به تیم ما اجازه میدهند تا از روند انجام آزمایش کرونا به شیوه پی سی آر نیز تصویر داشته باشیم.محمد وسیم مسؤول بخش پی سی آر آزمایشگاه ستی میگوید: «برای بیماران عاجل نتیجه آزمایش کرونا در مدت یک ساعت و پانزده دقیقه داده می شود، این آزمایش توسط دو دستگاه دریافت آر ان ای و دی ان ای صورت میگیرد و نتایج آن فوق العاده دقیق است و با استفاده از دستگاه های پی سی آر این آزمایش صورت میگیرد.»

وزارت صحت عامه با تکذیب گزارش ها مبنی بر ناپدید شدن کت های آزمایش کرونا میگوید که برای تشخیص کرونا هر آزمایشگاه نیاز به کت های مخصوص است. اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه در گفت و گو با پاسبانان می افزاید: «کت های ما در بازار به فروش نمی رسد؛ کت های خریداری شده سکتور خصوصی تنها در ماشین های خود شان مورد استفاده قرار میگیرد. کت های که به وزارت صحت کمک شده تنها قابلیت به کار گیری در آزمایشگاههای دولتی را دارد.»

 

چیستی و دقت دستگاه پی سی آر:

مسؤولان آزمایشگاه طبی ستی میگویند که این آزمایش توسط دستگاه های تشخیص دهنده ی آر ان ای و دی ان ای ویروس کرونا انجام می شود و از شیوه پی سی آر استفاده می شود. رضوان احمدزی، رییس آزمایشگاه سیتی میگوید: «برای آزمایش کرونا ماشین پی سی آر معیاری ترین دستگاه تشخیص است، از امریکا و اروپا گرفته تا افغانستان تمامی آزمایش های کرونا در دستگاه پی سی آر انجام می شود.»

آقای رضوان تأکید می ورزد که پس از اجازه دادن به شفاخانه ها و آزمایشگاههای خصوصی حالا آنان میتوانند نتیجه ی آزمایش را که 90 در صد نتیجه تضمینی میدهد در مدت یک ساعت به مراجعین بدهند. به گفته وی از آغاز روند آزمایش کرونا در شفاخانه های خصوصی آنان بیش از 30 هزار بیمار را مورد آزمایش قرار داده اند. رییس شفاخانه سیتی می افزاید: «تا اکنون ما 30 هزار آزمایش کرونا را انجام داده ایم، از این میان 800 تا 900 مورد مثبت است و متباقی نتیجه آزمایش ها منفی بوده است. بیشتر کسانی که بیمار هستند، واقعات کرونا در آنان بیشتر است و در میان مسافران دست کم 2 در صد رویدادهای مثبت به ثبت رسیده.»

فساد در بخش آزمایش ویروس کرونا در آزمایشگاه ها

دقیق بودن نتایج آزمایش:

روزانه ده ها متقاضی که به بیرون از افغانستان سفر دارند، برای انجام آزمایش کرونا به آزمایشگاه سی تی می آیند. محمد یاسین یکی از مسافرانیست که میخواهد به جرمنی برود؛ میگوید برای سفر داشتن آزمایش کرونا الزامیست: «من به جرمنی سفر دارم، به اینجا «آزمایشگاه سی تی» آمده ام تا این آزمایش را انجام بدهم، برایم گفته اند که در 24 ساعت نتیجه آزمایشم را برایم خواهند داد، این روند برای مسافران تسهیلات زیادی را فراهم کرده است.»

مصطفا یکی دیگر از متقضایان آزمایش کروناست او از بلند بودن قیمت ها شاکیست اما از این که در کمترین زمان نتیجه آزمون کرونا را به دست می آورد راضی به نظر میرسد: «در کمتر از بیست وچهار ساعت نتیجه ام را دریافت میکنم، از آنجا که من فردا سفر دارم، این خدمات سریع برای مسافرانی که به بیرون از کشور میروند بسیار موثر است.»

فساد در بخش آزمایش ویروس کرونا در آزمایشگاه ها

ظرفیت وزارت صحت عامه در انجام آزمایش کرونا:

پیش از آن که وزارت صحت عامه، برای آزمایش کرونا به سکتور خصوصی فرصت دهد، نتایج آزمایش کرونا در آزمایشگاه های دولتی پس از پانزده روز به دسترس متقاضی و یا هم بیمار قرار میگرفت، اما حالا این آزمایش با پیشرفته ترین روش یعنی شیوه پی سی آر انجام می شود، هر چند بهای این آزمایش هنوز هم بلندتر از توقع است، با آن هم متقاضی میتواند نتیجه آزمایش کرونا را در بیست و چهار ساعت به دست می آورد. پس از شیوع ویروس کرونا، وزارت صحت عامه در کنترول این ویروس ضعف مدیریتی را تجربه کرده بود، اما کارشناسان بهداشتی میگویند، در صورت شیوع دوباره کرونا حکومت افغانستان میتواند به گونه نسبی، تلفات ناشی از شیوع کرونا را کنترول کند.