وزارت صحت عامه در تلاش رفع کمبود آکسیجن در شفاخانه های کوید-19

صحت Shaker Sangiشاکر سنگی 13/07/2021 0 Views

 

 

همزمان با شیوع موج سوم ویروس کوید-19 در افغانستان اکنون وزارت صحت عامه ی کشور اعلام کرده است که این وزارت به گونه ی جدی تلاش دارد تا در بخش مبارزه با این بیماری تسهیلات لازم را فراهم کند. بر بنیاد گزارش ها وزارت صحت عامه ی افغانستان اعلام کرده که این اداره تلاش دارد تا تمامی چالش ها در شفاخانه های کوید-19 را رفع بسازد و از همین رو رسانیدن آکسیجن به شفاخانه های درمان کوید-19 در اولویت کاری این اداره قرار گرفته است، در تازه ترین مورد، مقام های وزارت صحت عامه میگویند که این وزارت توانسته است آکسیجن مورد نیاز برای بیماران کوید-19 را به شهروندان فاریاب فراهم سازد.

 

بر بنیاد اطلاعاتی که در صفحه ی رسمی فیسبوک وزارت صحت عامه ی افغانستان به نشر رسیده، مقام های وزارت صحت تلاش دارند تا روند رسانیدن آکسیجن به سراسر کشور را گسترش دهند. وزارت صحت عامه در صفحه اش مینگارد: “بر اساس نیازمندی و توزیع سریع بالون های آکسیجن در تمامی ولایات، بالون های آکسیجن ولایت فاریاب نیز مواصلت ورزید، تا مریضان نیازمند کووید ۱۹ در آن ولایت از آن آکسیجن مستفید شوند.”

 

وزارت صحت در حالی از تلاش ها برای رفع کمبود آکسیجن خبر میدهد که بر بنیاد آمارهای ارایه شده ی این وزارت در 24 ساعت گذشته، 135889 تن در سراسر افغانستان به ویروس کوید-19 مبتلا شده اند. بر بنیاد اطلاعات در یک روز گذشته دست کم 1236 تن تازه به این ویروس مبتلا شده اند در حالی که آزمایشگاه های این وزارت توانسته بود روز دو شنبه (21/4/1400) دست کم3603 آزمایش را انجام دهد. به طور مجموعی در این مدت 1509 تن دوباره صحت یاب شده اند و از موج نخست ویروس کرونا تا اکنون 5849 تن دیگر جان باخته اند. وزارت صحت عامه ی افغانستان همچنان اعلام کرده است در 24 ساعت گذشته 58 تن از اثر ابتلا به کرونا جان باخته اند، رقمی که نسبت به هفته های پیش سیر نزولی گردش ویروس را در کشور نشان میدهد.

 

مقام های وزارت صحت همچنان ابراز امیدواری میکنند که در هفته های آینده گردش ویروس در فضا به گونه ی سرسام آور کاهش یابد. بر بنیاد اطلاعات ارایه شده از سوی وزارت صحت عامه ی افغانستان، در سراسر افغانستان بیش از 133 هزار تن به ویروس کوید-19 مصاب شده اند، که از این میان نزدیک به 5700 شهروند افغان جان های شان را از دست داده اند. در حال حاضر 40 شفاخانه در سراسر افغانستان به گونه ی اختصاصی خدمات درمان کوید-19 را به بیماران عرضه میکنند، گفته می شود که تا اکنون دست کم 81 هزار تن از بیماران مبتلا شده به این ویروس دوباره صحت یاب شده و به زنده گی عادی برگشته اند.