تعهد ناتو بر دوام پشتیبانی از افغانستان پس از خروج

 

 

این گزارش را لیلما سدید، خبرنگار آزاد در بلجیم به آژانس خبری پاسبانان فرستاده است. بانو سدید، که در نشست خبری مجازی دبیر کُل ناتو اشتراک کرده بود، میگوید که امیدواری ها برای حفظ دست آوردهای دو دهه ی پسین در افغانستان بیشتر از هر زمانی افزایش یافته است؛ زیرا دبیر کُل ناتو تأکید کرده که پس از خروج شان از افغانستان، این نهاد به پشتیبانی شان از افغانستان ادامه میدهد. جزییات بیشتر در گزارش بانو سدید.

 

ناتو پشتیبانی و همکاری اش را پس از خروج نیروهای بین المللی از افغانستان ادامه خواهد داد، اما این پشتیبانی گزینه ی نظامی نخواهد بود؛ بلکه انتظار می رود ناتو از طریق ملکی در افغانستان همکاری هایش را ادامه دهد، دبیر کُل ناتو گفته است که وضعیت امنیتی، هنوز در این کشور بسیار دشوار وچالش برانگیز است. ینس ستولتنبرگ، دبیر کُل ناتو، این مسأله را در نشست خبری مجازی با خبرنگاران ابراز داشته است.

 

قرار است طی دو هفته دیگر رهبران 30 کشور عضو ناتو در بروکسل با هم دیدار کنند و رییس جمهور ایالات متحده آقای جو بایدن برای نخستین بار در اجلاس سران ناتو شرکت می کند، که بروکسل به تاریخ 14 ماه جون شاهد برگزاری این نشست خواهد بود.

 

در این نشت آنلاین وزیران خارجه و دفاع کشورهای عضو ناتو روی مواردی مختلف چون افغانستان، تحولات در اوکراین، بلاروس، آینده ابتکار ناتو برای سال 2030، اروپا و امریکای شمالی و پیامدهای امنیتی تغییر آب و هوا بحث گردید.

 

اقای استولتنبرگ در پاسخ به پرسشی که از سوی لیلما سدید پیرامون نگرانی از افزایش نا امنی ها در افغانستان مطرح شده بود، افزود: “اوضاع امنیتی در افغانستان بسیار دشوار و چالش برانگیز است. البته، تصمیم برای عقب نشینی سربازان ما خطراتی را به دنبال دارد ولی هیچ راهی آسان برای پیشرفت وجود ندارد، با حضور ما خطرات بیشتر را برای شرکای خود ایجاد خواهیم کرد، جنگ بیشتر، تلفات بیشتر و درنهایت نیاز به افزایش تعداد سربازان، تا اینکه تصمیم گرفتیم ماموریت مان را تا چند هفته به پایان برسانیم. من فکر می‌کنم باید درک کنیم که هدف ما هرگز برای ماندن همیشه در افغانستان نبود. “

 

وی گفت ، در سالهای گذشته، ما به میزان حضور خود را که دست کم 100 هزار نظامی ناتو در افغانستامن مستقر بود، به مرز 10،000 سرباز در ابتدای امسال کاهش دادیم و اکنون ماموریت نظامی خود را به صفر می رسانیم. ولی در حال افزایش پشتیبانی خود از افغانستان به روش های دیگر هستیم. به نقل از دبیر کُل ناتو”ما حضور غیرنظامی خود را در افغانستان حفظ خواهیم کرد تا به نهادهای امنیتی افغانستان مشاوره و ظرفیت سازی کند. ما بودجه نیروهای امنیتی افغانستان را تأمین خواهیم کرد. ما قصد داریم آموزش های خارج از کشور را برای نیروهای امنیتی افغانستان ارایه دهیم. ما همچنین در حال کار بر روی چگونگی حفظ زیرساخت های که حیاتی هستیم به عنوان مثال، اداره فرودگاه و سایر زیرساخت های مهم دیگر از سوی ما پشتیبانی می شود، که برای ادامه حضور جامعه بین المللی در افغانستان مهم است.”

 

دبیر کُل ناتو گفت: “بگذارید اضافه کنم که در برخی از مراحل، نیروهای امنیتی افغانستان باید مسؤولیت کامل حال و آینده کشور خود را به عهده بگیرند، در حالی شجاعت و توانایی های نیروهای امنیتی افغان قابل تقدیر است، اما در این شکی نیست که وضعیت امنیتی دشوار است اما تنها راه دستیابی به صلح پایدار در افغانستان روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها می باشد.

 

وی در مورد ایجاد پایگاه های نظامی ایالات متحده در خارج از افغانستان اظهار نظر نکرد اما گفت: “ما در حال بررسی موضوعی هستیم که چگونه می توانیم با پایان دادن به حضور نظامی خود در افغانستان، آموزش های خارج از کشور را برای نیروهای امنیتی افغانستان ارایه دهیم. بنا بر این من چالش ها را دست کم نمی گیرم. ما بیست سال در آنجا بوده ایم ولی ما به پشتیبانی مالی خود ادامه خواهیم داد چون تعدادی از وزیران در این مورد برای ادامه کمک به افغانستان معتهد هستند.”

 

ایالات متحده و ناتو پس از حملات 11 سپتامبر بر شهر نیویورک وارد افغانستان شدند. اما جو بایدن، رییس جمهور آمریكا، ماه گذشته با اشاره به اوضاع امنیتی این کشور، خروج نیروهای نظامی شان را از 1 می را تا 11 سپتامبر سال جاری، قبل از بیستمین سالگرد حملات 11 سپتامبر، عقب انداخت.

 

ینس استولتنبرگ اضافه کرد که از نقطه نظر همکاری های توسعه‏یی همه مإموریت های دیپلوماتیک، سازمان های غیردولتی به آنها کمک می کنند تا از پشتیبانی غیر نظامی ولی دیپلوماتیک برخوردار شوند. افزایش حملات و همچنین خشونت های وحشیانه علیه مکتب ها، کودکان، دختران جوان، غیرنظامیان بی گناه را می بینیم که قربانیان این خشونت های بی معنا هستند که ما بارها و بارها در افغانستان شاهد آن هستیم.