تأکید ناتو بر حفظ حضور غیر نظامی شان در افغانستان

 

 

دبیر کُل ناتو میگوید که خروج نیروهای نظامی شان به معنای قطع رابطه با افغانستان نیست، بلکه این پیمان حضور غیرنظامی خود را به منظور پشتیبانی از نظامیان افغانستان در این کشور حفظ می ‌کنند.

 

ینس ستولتنبرگ، دبیر کُل ناتو که روز گذشته دوشنبه (10 جوزا) در نشست خبریی ی در بروکسل حضور یافته بود گفت: «با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، شهروندان این کشور باید مسؤولیت کامل آیندۀ شان را خود ، بر دوش گیرند و بدون شک با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، آنان با چالش های جدی روبرو می شود و اما هیچ راهی آسان برای پیشرفت وجود ندارد.»

 

آقای ستولتنبرگ افزوده است که تنها راه دستیابی به صلح پایدار در افغانستان پیشبرد مسؤولانه ی روند صلح متعلق به افغان‌ هاست و این روند باید به رهبری افغانها نتیجه دهد. او می افزاید که اکنون ماموریت نظامی ناتو در افغانستان به صفر می ‌رسد، اما با ختم مأموریت نظامی خود، ناتو در حال افزایش پشتیبانی خود از افغانستان به روش‌های دیگراست.

 

او تأکید می ورزد: «اول از همه، ما حضور غیرنظامی خود را در افغانستان حفظ می‌کنیم تا به نهادهای امنیتی افغانستان مشاوره دهیم و ظرفیت ‌سازی کنیم. ما قصد داریم آموزش‌ های خارج از کشور را برای نیروهای امنیتی افغانستان ارایه دهیم»

 

دبیر کُل ناتو تاکید کرده که وضعیت امنیتی افغانستان همچنان بسیار دشوار و پرچالش است و بدون شک تصمیم برای بیرون‌کردن نیروهای ناتو خطراتی را برای آن کشور به دنبال خواهد داشت. او همچنان گفته است: «با حضور در افغانستان ناتو ممکن خطرات بیشتر را برای شرکای خود ایجاد کند، زیرا جنگ بیشتر، تلفات بیشتر را در پی دارد. از همین رو پیش از خروج از افغانستان تصمیم گرفتیم تا در هفته های آینده مأموریت خود را پایان دهیم؛ حتا نیاز به افزایش شمار سربازان گردید. پس تصمیم گرفتیم ظرف چند هفته به ماموریت خود پایان دهیم و فکر می‌کنم باید درک کنیم که هدف ما هرگز ماندن همیشه در افغانستان نبود.»

 

ینس ستولتنبرگ همچنان از توانمندی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ستایش کرد و گفت که اکنون آنها مسؤول تأمین امنیت کشورشان هستند و با توجه به چالش‌های موجود، ناتو به حمایت از این نیروها ادامه می‌دهد.

 

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به تاریخ اول می (۱۱ ثور) به گونه ی رسمی آغاز شد و قرار است تا 11 سپتمبر امسال تمامی نیروهای امریکایی و ناتو، این کشور را ترک کنند. پیش از این رییس جمهور افغانستان گفته بود که با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، کشورش در مناسبات بین ‌المللی به انزوا نمی رود و فصل جدید از روابط با امریکا و ناتو در حال شکل‌گیری است.