ناتو خروج نیروهای مأموریت حمایت قاطع را از اول ماه می آغاز خواهد کرد

 

در حالیکه جو بایدن، رییس جمهوری امریكا، تصمیم نهایی خود مبنی بر خروج نیروهای شان از افغانستان را در 11 سپتامبر اعلام كرد، پیمان ناتو نیز همزمان با این فیصله بایدن، تصمیم خود را درباره خروج نیروهای مأموریت پشتیبانی قاطع از افغانستان نهایی كرد. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ، در جلسه مشترک با وزیران دفاع و امور خارجه ایالات متحده در بروکسل، زمان خروج نیروهای خود را اعلام کرد. وی اظهار داشت:

ما تصمیم گرفتیم كه روند خروج نیروهای مأموریت پشتیبانی قاطع ناتو را از اول ماه می آغاز كنیم. این خروج ما منظم ، هماهنگ و آگاهانه خواهد بود. ما قصد داریم در طی چند ماه روند بیرون کشیدن تمامی نیروهای خود را به پایان برسانیم.

طالبان از این پیش هشدار داده بودند که اگر نیروهای خارجی تا اول ماه می از افغانستان بیرون نشوند، این گروه جنگ خود را علیه نیروهای خارجی تشدید می بخشند، اکنون در پاسخ به این تهدید طالبان، آقای استولتنبرگ به این گروه هشدار می دهد که هرگونه حمله ی طالبان بر نیروهای ما در زمان خروج نیروهای مان از افغانستان با واکنش مقتدرانه پاسخ داده می شود. وی تأكید كرد:

ما با هم به افغانستان رفتیم. وضعیت خود را با هم تنظیم كرده ایم. و در خروج از این کشور نیز با هم متحد هستیم. این تصمیم آسانی نیست و خطراتی را به دنبال دارد. همانطور كه چندین ماه است که من میگویگم، ما با یك معضل روبرو هستیم زیرا گزینه دیگر وجود ندارد مگر این که ما به گونه ی منظم از این کشور بیرون شومی و به طولانی ترین نبرد خود پایان دهیم.”

طبق گفته های دبیر کُل ناتو، خروج نیروهای ناتو از افغانستان پایان رابطه این پیمان با افغانها نیست بلکه شروع یک فصل جدید است. وی اظهار داشت که متحدان و شرکای ناتو همچنان در کنار مردم افغانستان خواهند ایستاد. اما اکنون این وظیفه مردم افغانستان است که برای تأمین صلح پایدار نقش شان را ایفا کنند. آقای استولتنبرگ گفته که باید طرف های دخیل جنگ در افغانستان به خشونت پایان دهند، از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان، کودکان و اقلیت ها محافظت کنند. او بار دیگر تأکید کرد که از قانون حمایت می کند و اطمینان می دهد که افغانستان دیگر هرگز به پناهگاه تروریست ها مبدل نمی شود.