گشایش بند کمال خان از سوی رییس جمهور غنی

سر انجام پس از سال ها انتظار و تلاش، بند کمال خان از سوی رییس جمهور غنی گشایش یافت. بندی که امید و تنش را در پی دارد و همزمان با تکمیل کارش، شماری از همسایه گان افغانستان نیز بارها تهدید کرده اند و این بند را خلاف قوانین بین المللی پنداشته اند.
امروز چهار شنبه 4 حمل 1400 هجری خورشیدی، ولایت نیمروز میزبان رییس جمهور غنی و هیأت همراهش بود. هیأتی که برای گشایش رسمی بند کمال خان به این ولایت غربی افغانستان رفته بودند. امرالله صالح، معاون نخست، سرور دانش، معاون دوم و شماری دیگر از مقام های ارشد حکومتی رییس جمهور غنی را در این سفر همراهی میکردند.
رییس جمهوری کشور همزمان با ګشایش این بند می گوید: «آینده ی نیمروز نه تنها به بند کمال خان بسته گی دارد بلکه مبدل شدن زرنج به بندر بین المللی قوی نیز از آرمان های ماست تا زرنج به این چنین بندری مبدل شود. ما به این باور هستیم که کلید زرنج، چابهار است. لازم است تا در این مقطع از زمان ما به گونه ی جدی آبهای افغانستان را مدیریت کنیم و این کشور را به خودبسنده گی برسانیم. امروز ضرورت است که ما طرح واضح اتکا به خود را دنبال کنیم و به پای خود بایستیم.»
کار ساخت بند کمال خان از ده سال بدین سو آغاز شد، این بند بارها از سوی مخالفان مسلح دولت مورد حمله قرار گرفت و از اثر این درگیری ها در این مدت دست کم 20 نگهبان و شماری از کارمندان ملکی این پروژه جان باختند. اکنون نگهبانان بند کمال خان به این باورند که با تکمیل کار ساخت این بند، اکنون آرزوهای آنان و همسنگران جان باخته ی شان برآورده شده است.
بر بنیاد گفته های مقام های ارشد حکومت افغانستان برای ساخت این بند در نیمروز 200 میلیون دالر هزینه شده است و کارهای نخستین ساخت این بند در سال 1345 هجری خورشیدی آغاز گردیده بود. سال پار برای نخستین بار روند آب گیری در این بند آغاز شد و در حال حاضر بند کمال خان ظرفیت ذخیره ی 52 میلیون متر مکعب آب را دارد که می تواند حدود 174 هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد. افزون بر آن این بند ظرفیت تولید نُه میگاوات برق را داراست.