سرپرست صحت: ویروس کرونا سیر صعودی دارد

صحت عمران فروبلیعمران فروبلی 13/06/2021 0 Views

 

 

همزمان با گسترش موج سوم ویروس کرونا (کوید-19) در کشور، وزارت صحت عامه وضعیت بهداشتی را رقت بار میخواند. وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، امروز با حضور در نشست خبریی در پیوند وضعیت بهداشتی و سیر ویروس کرونا به رسانه ها گزارش هایش را ارایه کرد. مجروح گفته است: “بر بنیاد ارزیابی‌های وزارت صحت عامه، ویروس کرونا در کشور هنوز سیر صعودی دارد.”

 

سرپرست وزارت صحت عامه، رعایت پیام‌های وقایوی را بهترین راه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا خوانده و از شهروندان کشور خواست با پوشیدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، شستن مکرر دست‌ها و خود داری از اشتراک در مکان‌های مزدحم، خود را در برابر این ویروس وقایه نمایند.

 

وحید الله مجروح، از تدابیر وزارت صحت عامه با افزایش تعداد بستر، نصب دستگاه‌های تولید اکسیجن در شفاخانه‌های قصبه‌، محمد علی جناح، شفاخانه افغان-جاپان، آموزش کارمندان صحی و فراهم سازی تجهیزات مورد نیاز در مراکز صحی یادآوری نموده تصریح کرد که وضعیت صحی کشور با حمایت قاطع رهبری دولت مدیریت می‌شود.

 

سرپرست وزارت صحت عامه در پیوند به تلاش‌های رهبری وزارت صحت عامه برای رفع کمبود اکسیجن افزود: “4500 بالون اکسیجن از کشور ایران خریداری شده و قرار است به زودی به کشور برسد. هم‌چنان کشور ازبیکستان طی تفاهم‌نامه یی حدود 300 بالون اکسیجن را روزانه به افغانستان میفرستد و نیز قرار است در ده ولایت کشور دستگاه‌های تولید آکسیجن به استثنای ولایت‌های غزنی و دایکندی که دستگاه‌های تولید آکسیجن قبلا در آنان فعال شده است نصب گردد.”

 

سرپرست وزیر صحت عامه، با اشاره بر تطبیق واکسین کرونا، گفت که روند تطبیق این واکسین پس از یک هفته تاخیر دوباره آغاز شده است و این واکسین بر اساس اولویت بندی وزارت صحت عامه و رهنمود سازمان صحی جهان به افراد معروض به خطر(کارمندان صحی، نیروهای نظامی، معلمان، افراد بالاتر از پنجاه سال که دارای امراض مزمن اند) تطبیق می‌گردد.

 

سرپرست وزارت صحت عامه تأکید کرد که افزون بر این، این وزارت از کشورهای امریکا، کانادا، دنمارک و قطر برای دریافت واکسین تقاضای کمک کردیم که وزارت خارجه کشور این موضوع را به گونه جدی تعقیب می‌کند. او هم‌چنان بسته شدن مراکز آموزشی، سالون‌ های عروسی، حمام ‌ها، کلپ‌های ورزشی و حوض‌های آب بازی را یک اقدام موثر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کشور عنوان کرد.

 

وحیدالله مجروح، به شهروندان کشور اطمینان داد که این وزارت تمامی اهتمامات لازم را برای کنترل ویروس کرونا و عرضه خدمات صحی روی دست گرفته و هیچ ‌گونه تعلل در این راستا صورت نگرفته است.