از سر گیری گفت و گوهای صلح میان حکومت و طالبان در قطر

صلح Shekaib Zaheerشکیب ظهیر 10/06/2021 0 Views

 

 

همزمان با گسترش نبرد و سقوط دست کم 17 ولسوالی به دست طالبان، در تازه ترین مورد گزارش شده است که هیأت گفت و گو کننده ی حکومت با طالبان در دوحه ی قطر نخستین نشست شا برگزار کرده اند. به نقل از پایگاه خبری «د انترنشنل نیوز» پاکستان: “حکومت افغانستان و گفت و گو کننده های طالبان در دوحه پایتخت قطر دیدار داشته اند. این نخستین بحث دو طرف در هفته ی روان بود که هدف آن سرعت بخشیدن به روند صلح و همچنان از سر گیری گفت و گوها پس از یک وقفه ی طولانی بود.”

 

در همین حال سهیل شاهین، یک عضو هیأت گفت و گو کننده ی صلح طالبان رد دوحه گفته است که رهبران دو تیم مذاکره کننده با هم دیدار داشتند. سهیل شاهین، عضو هیأت طالبان در تویترش نگاشته است: “به روز چهار شنبه، هیأت های هر دو تیم و جمعی از اعضای گفت و گو کننده در دوحه با هم دیدار کردند. آنان روی موارد مشمول در آجندا بحث نمودند. همچنان تأکید شد که باید گفت و گوها میان دو طرف سرعت پیدا کند و حکومت افغانستان و طالبان به زودی روی موارد مختلف با هم به تفاهم برسند.”

 

جانب حکومت افغانستان نیز تأیید میکند که میان دو طرف نخستین نشست رسمی پس از توقف طولانی برگزار شده است. از میانه های ماه می بدین سو، این نخستین نشست اعلام شده ی دو طرف است. اما در ماه اپریل گفت و گوها میان دو طرف کاملن متوقف شده بود، دلیل این توقف طولانی نیز بحث خروج نیروهای امریکایی در یازدهم ماه سپتمبر خوانده شده بود.

 

این نشست در حالی انجام می شود که گروه طالبان با گسترش حمله های شان تأکید ورزیده اند که نبرد تنها گزینه ی پیروزی برای آنان است. همزمان با این، وزارت دفاع ملی با نشر گزارشی گفته است که در حمله های پسین نیروهای هوایی و زمینی ارتش دست کم 111 جنگجوی طالب کشته شده اند. اما گروه طالبان با رد این ادعا تأکید ورزیده اند که در حال حاضر آنان توانسته اند قلمرو بیشتری را به تسلط خویش در آورند.