Stoltenberg NATO

استوتنبرگ: ناتو برای خروج از افغانستان بعد از سال جدید تصمیم می گیرد

دبیرکل ناتو  یکشنبه شب (2قوس) گفت که آنچه اکنون روشن است این است که ایالات متحده قصد دارد سطح نیروهای خود را در افغانستان کاهش دهد اما آنها قصد ترک آن را ندارند.

استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در گفتگو با یکی از رسانه های خارجی(هالیفاکس اینترنشنال) افزوده است که ناتو باید اوایل سال آینده در مورد ماندن یا ترک افغانستان تصمیم بگیرد.

وی گفت، در همین حال، ایالات متحده به پشتیبانی سایر متحدان ناتو در افغانستان ادامه خواهد داد.

“استوتنبرک گفت: «ما باید به یاد داشته باشیم که بیش از نیمی از نیروها در افغانستان در حال حاضر غیر امریکایی هستند – آنها هم پیمانان اروپایی و همچنان کشورهای شریک هستند».

استولتنبرگ افزود: «ما در افغانستان هستیم تا اطمینان حاصل كنیم كه این کشور هرگز به مكانی امن برای هراس افگن های بین المللی تبدیل نخواهد شد، بستری كه هراس افگن ها بتوانند برنامه ریزی ، سازماندهی، سرمایه گذاری، و حملات هراس افگنی در برابر كشورهای ما را انجام دهند.»

وی همچنان گفت که ناتو به شدت از گفت وگوهای صلح فعلی میان  جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان پشتیبانی می کند و خاطرنشان کرد که در بخشی از توافق نامه میان  ایالات متحده و طالبان در ماه فبروری آمده است که همه نیروهای خارجی باید تا اول ماه مه سال آینده از افغانستان خارج شوند.

“دبیر کل ناتو بیان داشت: بنابر این اوایل سال آینده ، ما باید یک تصمیم بسیار سخت بگیریم. این تصمیم خواه ترک کنیم و هم خطراتی را برای از دست دادن دستاوردهای خود به دست بیاوریم ، اما حداقل در این صورت می توانیم از افغانستان خارج شویم یا اینکه ما بمانیم و سپس به مشارکت در عملیات نظامی بسیار چالش برانگیز و خواستار در افغانستان ادامه دهیم ، ”

استولتنبرک تاکید کرد:”پیام من این است که ما باید بررسی کنیم که آیا شرایط برای ترک وجود دارد ، با هم. ما باید این تصمیمات را با هم بگیریم. و همانطور که بارها در ناتو گفته ایم: ما با هم به افغانستان رفته ایم ، باید در مورد تنظیم حضور در آنجا تصمیم بگیریم و وقتی زمان مناسب است باید با هم ترک کنیم ، اما سپس به صورت هماهنگ و منظم. ”

انتظار می رود ایالات متحده در هفته های آینده تعداد نیروهای خود را از 4500 به حدود 2500 نفر کاهش دهد – در حالی که ناتو 11000 سرباز را هنوز در افغانستان دارد.