دروغ طالبان پیرامون سقوط ولسوالی چرخ

عبدالمنان توحیدیار
طالبان و در نهایت تمامی دشمنان مردم افغانستان در کنار دیگر جنایت و وحشت های بزرگ شان همواره تلاش کرده اند تا با راه اندازی تبلیغات دروغین، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و در مجموع نظام این کشور را ضعیف جلوه دهند و وحشت شان را بر مردم این سرزمین حکم فرما سازند.
در تازه ترین مورد، طالبان در تبانی با آی اس آی تبلیغات گسترده ی شان را در شبکه های اجتماعی راه اندازی کردند و با ایجاد سر و صداهای زیاد اعلام کردند که ولسوالی چرخ لوگر به چنگ آنان افتاده است. در این میان متأسفانه شماری آگاهانه و شماری هم نا آگاهانه این تبلیغ و پروپاگند مخالفان مسلح را رسمیت بخشیده و برای مقاصد گونه گون آن را گسترده تر کردند، حتا برخی از رسانه های معتبر کشور نیز برای افزایش مخاطبان شان در کنار طالبان قرار گرفتند و این اطلاعات دروغین طالبان را مثبت جلوه دادند. به این مفهوم که پس از کاوش بیش از حد ولسوالی چرخ نه سقوط کرده است و نه هم به دست طالبان قرار دارد. اصل ماجرا این گونه است که بر بنیاد پلان امنیتی و همچنان طرح ارایه شده ی شورای ولایتی و نهادهای امنیتی لوگر، قرار بر آن شد تا تمامی تأسیساتی که از ارایه ی خدمات عامه به باشنده های چرخ لوگر دور بود را به یک مکان واحد بیارند و به جای آن پاسگاه های امنیتی در محل جا به جا شود، در حالی که در این مکان تحرکات طالبان وجود دارد و آنان با جا به جایی بم ها، این گروه اجازه ی انجام پروژه های عام المنفعه را نمی دهند، تمامی تأسیسات صحی و مراکز بهداشتی که بخش اعظم آن بود از سوی این گروه فعالیت های شان ممنوع گردیده بود. این گروه در این ولسوالی مکاتب دخترانه و بچه گانه را مسدود کرده بودند و حتا بیشتر کارکنان خدمات ملکی را به رگبار گلوله بسته بودند، هدف شان نیز تنها ایجاد سرا سیمه گی نزد حکومت افغانستان بود و بس.
پیرامون ولسوالی چرخ لوگر باید گفته شود که ساختمان این ولسوالی از چندین سال بدین سو در مکان مناسب موقعیت نداشت، در کنار این ساختمان مکتب و مسجدی بود و یکی از دلایلی که این ساختمان مکان نا مطلوب برای فعالیت های دولتی شده بود که طالبان به بهانه ی حضور این ساختمان در محل یادشده موشک پراگنی میکردند که از اثر آن باشنده های ولسوالی چرخ گواه تلفات جانی بودند؛ همین بهانه ی این گروه سبب شد تا طالبان از غیر نظامیان قربانی بگیرند. مبحث مهم دیگر این بود که حضور ساختمان ولسوالی در کنار مکتب برای دانش آموزان مشکل ایجاد کرده بود و به دلیل کمبود صنف های درسی در این مکتب تصمیم گرفته شد تا ساختمانل ولسوالی تخلیه شود و این ساختمان به اختیار دانش اموزان گذاشته شود.
از همین رو مقام های محلی لوگر تصمیم گرفتند تا ساختمان کنونی ولسوالی را که در منطقه ی آب گرم قرار داشت، از این مکان به منطقه ی خواجه اسماعیل که مکان سابقه ی ولسوالی و ساختمان اصلی شمرده می شود را منتقل کنند زیرا از لحاظ راهبردی برای نیروهای امنیتی و حکومت موثریت بیشتر داشت. با توجه به دلایل یاد شده، شورای نظامی لوگر تصمیم گرفت تا ساختمان ولسوالی چرخ را از منطقه ی آب گرم به خواجه اسماعیل انتقال دهد که حکومت نیز به این تصمیم لبیک گفت. بنا بر این طالبان نیز با استفاده از روش تبلیغات شان و با بی شرمی تمام تلاش کردند تا این اقدام حکومت را به سود خود استفاده کرده و آن را سقوط ولسوالی نام گذاری کردند. در حالی که قرینه ها نشان میدهد که در حال حاضر گروه طالبان توانایی های نظامی شان را باخته اند و ولسوالی های که از سال های پسین در اختیار شان بود آنان تنها محدود به نگهداری این مکان ها شده اند و در سه سال گذشته با تمامی تلاش های حامیان استخباراتی شان نیز نتوانستند که یک ولسوالی را سقوط بدهند، اما بر عکس دستگاه تبلیغاتی این گروه در روزهای پسین به حدی فعال گردیده است که برای ازدیاد وحشت آنان پلان های منظم حکومتی را نیز به سقوط تشبیه میکنند و تلاش می ورزند تا با استفاده از این روش و افزایش فشارهای نظامی در میدان جنگ، به امتیاز گیری در میز گفت و گوهای صلح ادامه دهند.
من نویسنده از این پیش با یک موسسه ی خیریه در ولسوالی چرخ کار میکردم و این یکی از پشم دیدهای من بود، طالبان در روزهای پسین مدعی شده اند که برخی از ولسوالی های را سقوط داده اند و با راه اندازی عملیات های نمایشی و به دست گیری عملیات ها توانسته اند که ساختمان های خالی را برای چند ساعتی به اختیار خود بگیرد، و یا هم اینکه آنان بر نقاطی حمله میکنند که نیروهای امنیتی به دلیل جلوگیری از تلفات ملکی عقب نشینی تاکتیکی میکنند و این گروه نیز با استفاده از این فرصت میخواهند که قدرت آزمایی کنند و با شلیک های پراگنده و ایجاد سر و صدا به مردم بفهمانند که این گروه هنوز هم با وحشت شان قادر هستند تا بر آنان حکم روایی کنند.