بسته شدن سفارت استرالیا در کابل به گونه ی موقت

 

 

همزمان با آغاز روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان، وزارت خارجه‌ افغانستان اعلام کرده که دولت آسترالیا با توجه به شرایط امنیتی، تصمیم گرفته است تا سفارت این کشور مقیم کابل را به‌گونه‌ی موقت مسدود کند.

 

وزرات خارجه افغانستان امروز سه شنبه (4 جوزا) با نشرخبرنامه یی نگاشته است: «دولت آسترالیا با توجه به شرایط امنیتی، تصمیم گرفته تا سفارت آن کشور مقیم کابل را به‌گونه‌ی موقت مسدود کند. وزارت خارجه ی افغانستان از این تصمیم کشور آسترالیا مبنی بر تعطیل موقت سفارتش در کابل با توجه به شرایط امنیتی آگاهی دارد و به این تصمیم احترام می گذارد

 

Australian Embassy in Kabul

 

در خبرنامه همچنان افزوده شده است: «ما تجدید تعهد آستراليا را برای ادامه‌ی حمايت‌ها و مساعدت‌هايش به افغانستان به ديده‌ی قدر نگريسته و تحقق اين تعهدات را در راستای مبارزه با هراس افگنی، استقرار صلح و ثبات در افغانستان و تداوم همکاری‌های استراتژیک میان دو کشور با اهميت می‌دانيم.»

 

وزارت خارجه‌ی افغانستان ابراز امیدواری کرده است که دولت آسترالیا این اقدام موقتی ‌اش را به ‌زودی مورد بازنگری قرار بدهد و حضور دایمی سفارت آن کشور در کابل مانند گذشته ادامه یابد، بر بنیاد قوانین جهانی و کنوانسیون‌های بین‌المللی و در چارچوب توافقات با دولت‌های دوست، حکومت افغانستان خود را به تأمین امنیت نمایندگی‌های سیاسی و مصونیت کارکنان دیپلوماتیک کشورهای خارجی مقیم کابل متعهد و مکلف می‌داند.

 

این در حالیست که پس از تصمیم ایالات متحدۀ امریکا و ناتو برای خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، آسترالیا نخسین کشوری است که به دلیل تهدیدات امنیتی سفارت خود را در کابل به گونه ی مؤقت بسته می‌کند. روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو به تاریخ اول می آغاز شده و انتظار میرود تا یازدهم سال جاری تکمیل شود.

 

استرالیا افزون بر حضور دیپلماتیک در افغانستان، حضور نظامی نیز داشته است. نیروهای نظامی استرالیا در ارزگان مستقر بودند و این کشور در سال 2014 میلادی تصمیم گرفت تا تمامی نظامیانش را از افغانستان اخرج کند؛ در همین حال برخی منابع میگویند که همزمان با بیرون شدن نظامیان خارجی افغانستان، نماینده گی های سیاسی کشورهای دوست در کابل بحث امنیت شان را به دیده ی شک مینگرند.