آغاز دور تازه سفرهای خلیلزاد به افغانستان منطقه

 

 

نماینده‌ ویژه‌ امریکا در امور صلح افغانستان دور تازه‌ سفرش را به افغانستان، قطر و کشورهای منطقه آغاز کرده است.

 

وزارت خارجه امریکا عصر روز گذشته با نشر خبرنامه یی نگاشته است:«زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دور تازه سفر های خود را از تاریخ (14 جوزا) آغاز کرده است و در این سفر هیأتی متشکل از نمایندگان شورای امنیت ملی، وزارت دفاع و اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا همراهی می‌کند.»

 

در خبرنامه آمده است که آقای خلیلزاد در کابل با مقام ‌های دولت افغانستان، رهبران سیاسی و نمایندگان جامعه مدنی از جمله گروه‌های زنان دیدار خواهد کرد تا نظریات آنان را در مورد روند صلح بشنود و بر پشتیبانی پایدارایالات متحده از توسعه افغانستان و یک توافق سیاسی که به جنگ پایان دهد، تأکید خواهند کرد.

 

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا آمده است که خلیلزاد در دوحه طرف ‌های مذاکرات را برای پیشرفت قابل احساس در راستای توافق سیاسی که از دستاورد های دو دهه گذشته حفاظت کند، تشویق خواهد کرد. و با رهبران کشورهای منطقه نیز دیدار می‌کند روند صلح افغانستان و ظرفیت افزایش تجارت و توسعه‌ی منطقه‌ای که صلح ممکن است به‌ وجود آورد، از موضوعاتی است که قرار است خلیزاد با رهبران کشورهای منطقه در مورد آن گفتگو کند.

 

این درحالیست که مذاکرات صلح میان هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان از ماه‌ها به این طرف هیچ پیشرفتی نداشته است.

 

اخیرا شماری از اعضای هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان برای از سرگیری مذاکرات با طالبان به دوحه رفته‌اند.