ستانکزی: طالبان بر خلاف توقع مردم به قتل و کشتار ادامه میدهند

 

 

رییس هیأت گفت و گو کننده ی حکومت افغانستان، در تازه ترین مورد، از ادامه ی خشونت های گروه طالبان شکایت کرده است. معصوم ستانکزی در رشته تویتی به گونه ی مستقیم گروه طالبان را متهم کرده است که آنان به جای پایان جنگ وتلاش برای آتش بس و رسیدن به صلح، حمله های شان را نسبت به هر زمان دیگر گسترش داده اند. معصوم ستانکزی، رییس هیأت گفت و گو کننده ی جمهوری اسلامی افغانستان در رشته تویت خود نگاشته است: « توقع میرفت که طالبان به پاس ماه مبارک رمضان و اعلان خروج کامل نیرو های بین المللی از کشور، راه صلح را با جدیت دنبال کنند. اما طالبان، برخلاف توقع مردم، به قتل و کشتار بیشتر مردم متوسل شدند.»

 

او با کنایه به طالبان گفته است که این گروه هر گز از راه جنگ می تواند به صلح برسد، آقای ستانکزی در ادامه ی نوشته اش گفته است: « فتح مبین در قتل و قتال نه، بلکه در صلح و آرامش مردم است. این جنگ به دستور کی و برای چیست؟ در جنگ خیر دنیا و آخرت نیست، بناً طالبان بایدمسئولانه در مورد صلح فکر کنند! صلح یگانه راه نجات کشور است.»

 

ستانکزی در حالی از افزایش حمله های گروه طالبان شکایت بر زبان می آرد که در تازه ترین مورد، گروه طالبان و هیأت مذاکره کننده ی امریکا در قطر تلاش دارند تا روی زمان خروج نیروهای امریکایی و ناتو تا ماه جولای امسال به توافق برسند. آگاهان نظامی به این باورند که در صورت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان پیش از رسیدن به توافق صلح افغانستان بار دیگر به بحران و خانه جنگی ها کشانده خواهد شد.

 

در حال حاضر گروه طالبان حمله های شان را بر ولایت های، بغلان، میدان وردگ، قندهار، زابل، ارزگان و چندین ولایت دیگر گسترش داده اند. گفته می شود که در این رویداد های ضد امنیتی که در 24 ساعت گذشته از سوی طالبان انجام شده است تلفات سنگینی به جنگجویان این گروه و نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت های گونه گون کشور وارد شده است. با این همه گفته می شود که حمله ی گروه طالبان برای سقوط بغلان کهنه توسط نیروهای کماندو عقب زده شده است.