ارتش امریکا: روند خروج از افغانستان 50 در صد تکمیل شده

 

 

همزمان با تشدید نبرد در سراسر افغانستان، امریکایی ها اعلام کرده اند که دست کم 50 در صد نظامیان آن کشور افغانستان را ترک کرده اند. بر بنیاد گزارش تلویزیون سی جی تی ان، مقام های امریکایی اعلام کرده اند که تا اکنون نیمی از نیروهای شان افغانستان را ترک گفته اند. ستاد مرکزی ارتش امریکا یا سنتکام اعلام کرده که این خروج به گونه ی مسؤولانه بوده است.

 

جنرال کینت مکینزی روز دو شنبه گفته است: «ما دست کم نیمی از روند عقب نشینی نیروهای مان را تکمیل کرده ایم و بر بنیاد جدول زمانی ماه سپتمبر ما به گونه ی کامل افغانستان را ترک خواهیم گفت.» او در تماس تیلفونی به خبرنگاران مقیم دُبی گفته است: «ما در حال سرعت دهی به این روند هستیم و در عین حال به گونه ی بسیار نرم عمل میکنیم.»

 

این جنرال امریکایی همچنان از نظامیان افغان و طالبان خواسته است تا به هر نحو ممکن گفت و گوهای صلح را از سر بگیرند، زیرا ماه های آینده برای افغانستان حیاتی است.

 

ارتش امریکا در حالی از تکمیل 50 در صدی روند خروج نیروهای شان از افغانستان سخن میزنند، که طالبان در هفته های پسین حمله های شان را بر 21 ولایت افغانستان گسترش داده اند. هرچند وزارت دفاع ملی کشور از وارد شدن ضربات مستحکم به طالبان سخن میزنند؛ اما طالبان مدعی هستند که این گروه در هفته های پسین، توانسته اند چندین ولسوالی را زیر تسلط شان در آورند.

 

بر بنیاد گزارش ها در حال حاضر زلمی، فرستاده ویژه ی امریکا برای صلح در افغانستان بسر میبرد، احمد سعیدی آگاه مسایل سیاسی میگوید که امریکا بازی جدیدی را در قبال افغانستان به راه انداخته است. بر بنیاد گفته های آقای سعیدی: « توافق امریکا با طالبان بخاطر رساندن آنها به قدرت است، و پنهان کاری های زلمی خلیلزاد و اشرف غنی، رفت و آمد های جنرال باجوا لوی درستیز پاکستان و عمده ترین طرح این بازی ها نا امن سازی کشور های آسیای میانه ایران و همچنین کمک انگلیس پاکستان را منحیث ژرمدار منطقه تبدیل کردن است.»

 

این گزارش ها در حالی مطرح می شود که در حال حاضر حکومت رییس جمهور غنی تأکید می ورزد که با تلاش های پیهم فرماندها ارتش و پولیس افغانستان توانسته اند تا حد زیاد تحرکات طالبان را مهار کنند، اما گروه طالبان نیز مدعی شده اند که در روزهای پسین آنان تلفات زیادی را به نظامیان افغانستان وارد کرده اند.