دستور امریکا برای کارمندان سفارت این کشور در کابل

 

 

وزارت خارجه امریکا دستور خروج قابل توجهی از کارمندان باقیمانده سفارت خود در کابل را صادر کرده است.

وزارت امورخارجه ایالات متحده امریکا روز گذشته سه شنبه (7 ثور) با نشر توصیه نامیه یی نگاشته است که چه تعداد از کارمندان سفارت این کشور در کابل باید براساس این توصیه‌نامه خارج شوند. این دستور همه کسانی را در بر می‌گیرند که وظایف‌شان بدون حضور در افغانستان قابل اجرا است.

هرچند این دستور خطاب به تعداد مشخصی از افراد صادر نشده است، با این حال موردی فراتر از حالت معمول بوده است چرا که چنین بخشنامه‌هایی معمولا فقط برای پرسنل غیرضروری مستقر در سفارت صادر می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا همچنان در این توصیه نامه خود گفته است که شهروندان آمریکایی نباید به افغانستان سفر کنند و کسانی که آن‌جا هستند باید در اسرع وقت با پروازهای تجاری موجود خاک این کشور را ترک کنند.

دستورالعمل جدید دو روز پس از آن اعلام می‌شود که جنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان گفت ارتش ایالات متحده عملیات عقب‌نشینی از این کشور را آغاز کرده و نیروهای امنیتی افغانستان باید آماده تحویل گرفتن پایگاه‌ها شوند.

این اعلام به نوعی زودرس به شمار می‌رفت، چرا که طبق تقویم آغاز رسمی خروج 2500 تا 3500 نیروی آمریکا و 7 هزار نیروی ناتو در ماه مه تعیین شده بود.

جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که تمامی نیروهای آمریکایی تا 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج می‌شوند.

این موضوع نگرانی برخی از فرماندهان نظامی آمریکایی را برانگیخته است. ژنرال‌های نظامی می‌گویند نگران هستند این مسئله باعث قدرت گرفتن بیشتر طالبان شود و دست دولت را هم در مذاکرات صلح با این گروه تضعیف کند.

این در حالیست که اشرف غنی، رئيس جمهوری کشور روز پنجشنبه در یک سخنرانی در قندهار از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان استقبال کرد و افزود: «تعهد ما این است که با عزت نیروهای خارجی را از کشور خارج کنیم. هیچ اتفاق ناگواری رخ نمی‌دهد. ما از وطن خود حفاظت کردیم و باز هم می‌کنیم.»