سفر وزیر خارجه امریکا به اسراییل و تلاش برای تمدید آتش بس

جهان فردوس رسولیفردوس رسولی 25/05/2021 0 Views

 

 

انتونی بلنکن، وزیر خارجه ی امریکا به اسراییل رسیده است تا از بهر آتش بس در غزه با رهبران کشورهای آسیای میانه دیدار و گفت و گو کند.

 

به نقل از رسانه های خارجی، قرار است بلنکن برای از سر گیری آتش بس میان فلسطین و اسراییل روندی طولانی را بپیماید که چندین دهه پیش پشت سر گذاشته شده بود؛ گفته می شود که قرار است او با رهبران ارشد اسراییلی تقسیم فلسطین و تمامی ریشه های تنش که مکان های مقدس اورشلیم را زیر سایه انداخته نیز تماس بگیرد.

 

نبرد 11 روزه ی فلسطین دست کم جان 250 تن که بیشتر شان شهروندان فلسطین بودند را گرفت و این تنش سب تخریب مناطق ساحلی فقیر نشین شد. قرار است بلنکن، در مورد بازسای مجدد این مناطق بدون تأمین ارتباط با رهبران حماس نیز با مقام های اسراییلی هماهنگی کند، موردی که ممکن سبب تنش های تازه در منطقه گردد.

 

بلنکن روز سه شنبه به اسراییل رسید و این نخستین سفر رسمی یک مقام بلند پایه ی امریکایی است که پس از برگزیده شدن جوبایدن منحیث رییس جمهور امریکا به خاورمیانه سفر میکند.

 

US Secretary of State Anthony Blinken visits Israel

 

انتظار می رود که اداره ی بایدن بتواند مانع تنش های بیشتر در منطقه شود و به جای آن تمرکز بیشتر اش را بر رقابت با چین و همچنان تغییر اقلیم بیشتر سازد. اما همانند دیگر وزیران خارجه ی امریکا او نیز با تنش غیر مترقبه مواجه شد و تنش در خاورمیانه سبب گردید تا او به اسراییل برود.

 

این سفر در حالی انجام می شود که بنیامین نتنیاهو نخست وزیر اسراییل برای دوام اقتدار سیاسی اش دست و پنجه نرم میکند. به نقل از رسانه های خارجی در 2 سال پسین این چهارمین باریست که انتخابات بی نتیجه را سپری میکند. نتانیاهو متهم است که در هنگام تصدی اش او نتوانسته جلو حمله های موشکی حماس را بگیرد.

 

این تنش زمانی بحرانی شد که پولیس اسراییل بر نمازگذاران در محوطه ی مسجد الاقصا یورش برد جای که نقطه ی عطف برای مسلمانان شناخته می شود. این رویداد هنگامی رخ داد که باشنده های فلسطینی در مسجد الاقصا در حال روزه بودند و تمامی آنان از سوی مهاجران یهودی نشین در نزدیک اسراییل تهدید می شدند.

 

این نبردها منجر شد که دست کم بیشترین مسلمان ها در فلسطین قربانی شوند، این رویداد سبب بر انگیختن واکنش مسلمانان جهان شد.