وحیدمجروح:جان باختن 9800تن از اثرمریضی توبرکلوز

خبرنگار:محمدنبی کریمی
همزمان با روز جهانی مبارزه با مریضی توبرکلوز مسؤلان در وزارت صحت عامه افغانستان میگویند که در جریان سال گذشته درحدود 73000 نفر در این کشور به مریضی توبرکلوز مبتلاشده اند.
داکتر وحیدمجروح،سرپرست وزرات صحت عامه کش.ر امروز چهارشنبه(4حمل) در نشست خبری گفته است:«در سال 2020میلادی بیش از 50هزار مریض توبرکلوزشناسایی وتحت در مان قرارگرفته اند و از این میان حدود 9800نفر جان خود ار از دست داده اند.»
آقای مجروح افزوده است مریضی توبرکلوز را یکی از ده عامل عمده‌ی امراض کشنده در جهان دانسته و گفته است که هدف تجلیل از این روز، محو مریضی توبرکلوز در افغانستان و تقدیر از کارکردها و تلاش‌های کارمندان صحی و شرکای بین‌المللی است که افغانستان را در این راستا همکاری کرده‌اند.
او همچنان تاکیید کرده است که توسعه‌ی مراکز صحی، توسعه‌ی روش‌های تشخیصی و استفاده از تکنالوژی «جن اکسپرت» به‌خاطر شناسایی مریضان توبرکلوز و ویروس کرونا در افغانستان از دست‌آوردهای مهم وزارت صحت عامه در امر مبارزه با توبرکلوز بوده است.
از سوی هم، وزارت صحت عامه در خبرنامه‌یی از امضای تفاهم‌نامه‌یی همکاری میان این وزارت و سفارت امریکا در کابل خبر داده است. براساس این تفاهم‌نامه که توسط وحید مجروح و راس ویلسن، سرپرست سفارت امریکا به امضا رسیده است، امریکا سکتور صحت افغانستان را در امر مبارزه با مریضی توبرکلوز برای پنج سال آینده همکاری مالی و تخنیکی می‌کند.
سرپرست وزارت صحت عامه ضمن قدردانی از کمک و همکاری‌های شرکای صحی بین‌المللی از جمله ایالات متحده‌ی امریکا، همچنان وعده کرده است که کمک‌های مالی امریکا را به ولایات، ولسوالی‌ها و قریه‌جاتی که به آن نیاز است، به‌طور شفاف و عادلانه توزیع خواهند کرد.
همه ساله از 24 مارچ به‌عنوان روز جهانی مبارزه با مریضی توبرکلوز در سراسر جهان گرامی‌داشت می‌شود. وزارت صحت عامه‌ افغانستان امسال از این روز با شعار «زمان در گذر است، بیایید به هر مریض توبرکلوز رسیدگی نماییم» تجلیل کرده است.