آیا شهاب سنگ عظیم به کره زمین برخورد خواهد کرد؟ (ناسا)

شهاب سنگ عظیم به اندازه ی 4 کیلومتر بزرگی قرار است تا یک ماه دیگر به سرعت بیش از 30 هزار کیلومتر در ساعت به سوی کره زمین بیاید. ناسا یا سازمان فضایی امریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که این شهاب سنگ بزرگ تا اخیر ماه اپریل سال 2020 به کره زمین نزدیک می شود.

اما بسیار شهروندان کشور های مختلف از این خبر چنین برداشت کردند که گویا این شهاب سنگ به کره زمین برخورد خواهد کرد و همه نسل را ازبین خواهد برد. صفحات اجتماعی همه از این خبر ها نشر شد و ماه اپریل را روز اخیر تمام جهان نامیدند. اکنون همه بر این باور هستند که با وجود ویروس کشنده ی کرونا، این سنگ بزرگ نیز بر عمر تمامی انسان های جهان نقطه پایان خواهد ماند.

اما حقیقت چی است؟

سازمان ناسا یا سازمان فضایی امریکا چندی پیش اعلام کرد که هر صد سال بعد یک شهاب سنگ در نزدیکی کره زمین می رسد اما با فاصله زیادی از نزدیک این کره خاکی می گذرد. اکنون آژانس خبری پاسبانان که تحقیقات زیادی را در این بخش کرد نشان می دهد که این شهاب سنگ که قرار است تا ماه اپریل به زمین نزدیک شود به فاصله ی  ۶.۳ میلیون کیلومتری از زمین رد می شود.

مطابق گفته این نهاد «مجمع سیاره‌ای»، شهاب سنگ‌های با قطر بیش از یک کیلومتر به اندازه کافی بزرگ هستند تا حیات را در کره زمین تهدید کنند. این نهاد می‌گوید در صورت برخورد این دست اجسام به کره زمین، چاله‌ای به بزرگی دستکم ۱۰ کیلومتر یا بیشتر ایجاد خواهد شد که یک ویرانی گسترده و احتمالا انقراض تمدن بشری را در پی خواهد داشت.

با این حال اخترشناسان تخمین می‌زنند چنین اجرام آسمانی در هر صد سال یک در پنجاه هزار شانس دارند تا با زمین برخورد کنند.