با تبلیغات کمتر، نقش فوق العاده  رسانه های محلی افغانستان در کوچک سازی ویروس

الهام الله بابر

۱۲ جون، ۲۰۲۰

رادیو و تلویزوین اورانوس که در قلب شهر کندز افغانستان واقع میباشد، حال ویروس کرونا باعث کمبود در کارمندان و نشرات این شبکه گردیده شده است. تمام رسانه حتی آنهایکه که در کابل فعالیت دارند نیز با حمایت کمتر مالی مشتریان از طریق علانات روزانه نسبت به قبل از کووید-۱۹ روبرو میباشند.

آقای هدایت الله زیارمل، سردبیر رادیو و تلویزیون اورانوس در نشستی با همکارانش از جمله پنج تن، دو تن آنها را برای تعقیب داستان کووید-۱۹ موظف نموده که اخیراٌ،  با ۳۴،۴۲۱ مورد ویروس کروناُ افغانستان سخت آسیب دیده البته اولین مورد این ویروس در ماه فبروری ۲۴، ۲۰۲۰ میلادی در غرب کشور در ولایت هرات تایید گردید.

سید هدایت الله زیارمل: “کمبود بودجه یک مسئله جدی بوده در حالیکه من باید بر روی یک گفتگوی رادیویی اختصاصی متمرکز شوم که مردم را در ارتباط با ویروس ها هدایت میکند، در عین حال رسانه های محلی نقش مهمی را در آگاهی عمومی ایفا نموده است در غیر اینصورت شمار تلفات بطور فزاینده ای افزایش میابد”.

با این وجود، برای جلوگیری از گسترش ویروس در یک کشور جنگ زده که در حال حاضر آسیب پذیر محسوب میگردد، نا امنی در مناطق دور افتاده و دسترسی کمتری به فعالیت های اطلاع رسانی عمومی در باره این ویروس وجود دارد، اهمیت فعالیت های اطلاع رسانی عمومی بخصوص در مناطق دور دست که دسترسی محدود به انترنیت دارند حیاتی میباشد، عدم آگاهی در این محلات باعث افزایش ویروس میگردد.

البته توجه دولت محلی افغانستان به این مسئله معطوف شده و برای اطلاع رسانی عمومی بطور خاص در مورد ویروس کرونا بودجه اضافی اختصاص داده و همچنین از رسانه های پرشور در سراسر کشور پشتیبانی میکند.

سید عصمت الله مرادی، سخنگوی والی ولایت کندز گفت: “مقامات ولایت در شهر کندز ارتباط نزدیکی با خبرنگاران و فعالان جامعه مدنی دارند و گردهمایی مرتب برای حمایت از آن ها ایجاد کرده اند تا یکجا گسترش ویروس در در مناطق دور افتاده را کاهش دهند دفتر والی ولایت اقدامات لازم را برای جلوگیری از شیوع ویروس در سراسر ولایت انجام خواهد داد”

با این حال، ظرفیت پایین و مسئله حرفه ای بودن رسانه های محلی افغانستان سوال برانگیز میباشد، که اغلب این امر باعث کاهش برنامه های منظم و کاهش تعداد کارمندان از ترس ابتلا به ویروس شده است، زیرا بسیاری از کارکنان رسانه ها نمیتوانند به تجهیزات حفاظتی شخصی دسترسی داشته باشند، همچنین اکثر آنها قادر به پرداخت معاشان آنها نیستند.

مسعود رحمانی، یکی از ساکنان اصلی شهر کندز که در حال حاضر در خارج از کشور زندگی میکند گفت ” با تبلیغات و ظرفیت های کمتری نقش رسانه ها دراطلاع رسانی عمومی قابل توجه است اما به هیچ وجه کافی نیست”.

وی یاد آوری میکند: ” با این که سطح سواد در مناطق دور افتاده کم تر از آن چیزی است که انتظار میرود، بنابر این حمایت از رسانه ها می تواند در کاهش ویروس کمک کند”.

رحمانی با همسایه خود در قریه که نمی داند چطور از ماسک صورت بطور درست استفاده کند، صحبت کرده است و در عین حال، ” مردم باید از طریق رسانه ها آموزش داده شود، در حالیکه من نسبت به ظرفیت آن ها شک دارم، چرا که من هیچ چیزی جدیدی را جز کاپی کردن و چسپاندن برنامه ندیده ام”.

گروپ رسانه ای پاسبان در شهر کابل با داشتن منابع موجود یکی از مراکز مهم برای آموزش خبرنگاران در موضوعات مرتبط در پوشش کووید-۱۹ میباشد، طوریکه گروپ رسانه ای پاسبان نقش رسانه های محلی را با منابع کمتر تحسین میکند.

شیرشاه نوابی بنیان گذار گروپ رسانه ای پاسبان در کابل گفت: ” بطور کلی، این یک زمان دشوار به ویژه برای رسانه های افغانستان است، ما با همه منابع موجود مبارزه میکنیم تا تلاش های آگاهی به مردم حفظ شود”.