از پاړه چنار تا به پل محمودخان!

 

 

نویسنده: رحمت الله نبیل

 

‏‎ پاړه چنار و تری‌منګل براى بسيارى از مردم افغانستان نام‌هاى آشنا هستند.

‏‎ولسوالى “ازره” لوگر كه يكى از ستراتيژيک‌ترين ولسوالى‌هاى افغانستان می‌باشد. این ولسوالی برعلاوهٔ داشتن راه عبور و مرور با منطقه ترى منگل و پاړه چنار آنسوی خط دیورند با ولسوالى‌هایی چون؛ حصارک و شيرزاد ولايت ننگرهار، همچنین با جاجى آريوب ولايت پكتيا، خوشى و محمد آغهٔ ولایت لوگر و نیز ولسوالى هاى سروبى و خاک‌جبار ولايت كابل وصل است. ولسوالى “ازره” داراى اراضى كوهستانى و دره‌هاى صعب‌العبور یا دشوار گذر می‌باشد.

 

‏‎قسميكه آگاهى داريد؛ چندى قبل ولسوالى ازره ولايت لوگر به‌طور كامل به تصرف طالبان درآمد و فعلاً به صد‌ها جنگجوی طالبان و تروريستان خارجى ديگر در اين ولسوالى جابجا گردیده‌اند.

 

‏‎بر علاوه اتصال به ولسوالى‌هاى ذكر شده، كوتاه‌ترين راه اكمالاتى طالبان براى اطراف كابل و شاهراه كابل_ننگرهار هم از ولسوالى ازره لوگر عبور می‌نماید.

 

‏‎پاړه چنار-ترى‌منگل-گوَۍ- لكړې-رويدار خوړ-سپين‌جومات به ولسوالى ازره از آنجا از طريق منطقه ببر-بزرگانه-کږه ویاله و بعدش کوتل قطاره وارد منطقه غزگى ولسوالى خاک‌جبار ولايت كابل می‌شوند.

 

‏‎بعد از تصرف ولسوالى ازره لوگر طالبان به كمک نظاميان پاكستان دو عراده بلدوزر را توظيف نموده‌اند و به شدت در حال كشيدن/ ترميم سرک بين ولسوالى ازره و منطقه غزگي ولسوالى خاک‌جبار كابل استند و فعلاً اين دو بلدوزر در منطقه وهچكۍ بین بزرګانه و کوتل قطاره كار می‌کنند. بر اساس معلومات، طالبان با كشيدن و ترميم اين سرک اهداف ذيل را دنبال می‌نمایند؛

 

‏‎يكم: تصرف بلندی‌هاى ولسوالى خاک‌جبار و جابجايى دستگاه‌ها جهت پرتاب راكت بالاى شهرکابل، به‌خصوص ميدان هوايى كابل؛

‏‎دوم: وصل شدن به ولسوالى‌هاى ده سبز/كوه‌صافى، سروبى، بگرامى و موسهى از طريق خاک‌جبار به هدف به محاصره كشانيدن شهر كابل و تهديد راكتى بالای ميدان هوايى كابل؛

‏‎سوم: در صورت تكميل سرک متذكره الى منطقه غزگى ولسوالى خاک‌جبار و طى نمودن فاصله زمانى توسط وسايط هايلكس (پيک آپ) بين پاړه جنار و ولسوالى خاک‌جبار در حدود چهار ساعت تخمين گرديده است كه اين فاصله زمانى توسط موترسايكل ممكن كوتاه‌تر باشد؛
‏‎مسولين محترم؛

‏‎با آنكه من با آغاز كار بلدوزرهاى طالبان براى كشيدن/ترميم و وسعت دادن سرک متذكره را به بعضى از مسئولین اطلاع داده‌ام، اما؛ متاسفانه به حساسيت موضوع دقت صورت نگرفته و كار ترميماتى به شدت جريان دارد. خواستم از اين طريق يک‌بار ديگر به اطلاع شما و جهت جلب همكارى مردم در اين راستا برسانم.

 

‏‎بدون‌شک، دشمنان مردم افغانستان تلاش جدى دارند، تا به اهداف شوم شان نایل گردند، اما در صورتيكه ما به آنها مجال ندهيم، هيچ كارى را انجام داده نمی‌توانند. اما؛ اگر همانند گذشته غفلت نماييم “پاړه چنار را با پل محمود خان وصل خواهند کرد.”