خبرنگاران ارشد آژانس خبری پاسبانان برای پوشش هفتاد و هفتمین نشست سازمان ملل برگزید شد

 

همایون بابر ، روزنامه‌نگار  موفق و کارکشته آژانس رسانه یی پاسبانان، فیلوشیپ معتبر روزنامه‌نگاری رهام الفرا (RAF) سازمان ملل متحد را دریافت کرد.  این در حالیست که برای پوشش هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل (UNGA)   700 روزنامه نگار درخواست  کرده بودند که از این میان تنها 22 روزنامه نگار از سوی سازمان ملل متحد برگزیده شدند. خوشبختانه آقای بابر یکی از 22 روزنامه نگاری بود که از میان 700 متقاضی پس از انجام یک فرآیند گزینش سخت برگزیده شد. آژانس رسانه یی پاسبانان از  کمیته گزینش سازمان ملل  بخاطر گزینش آقای همایون بابر برای پوشش هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل  سپاسگذاری و تمجید کرده و امید وار است که این آژانس بتواند در آینده های نه چندان دور همچنان در کنار سازمان ملل متحد منحیث همکار رسانه یی متعهد به ارزش های بین المللی به کارش ادامه دهد. رهبری آژانس خبری پاسبانان همچنان باورمند است که گزینش آقای بابر فرصت خوبی را برای  اشتراک روزنامه نگار افغان در پوشش همچو برنامه های بنیادی جهانی فراهم می سازد و فراهم شدن این گونه فرصت ها خبرنگاران افغان را توان میدهد تا به نیابت از افغانستان عزیز همچنان در عرصه بین المللی بدرخشند.

 

21  روزنامه نگار جوان دیگر نماینده رسانه های مختلف از اروپا، آفریقا، آسیا و آمریکای لاتین هستند که برای پوشش هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل (UNGA) انتخاب شده اند. با حمایت سالانه وزارت ارتباطات جهانی سازمان ملل متحد  (DGC)، RAF  مدت سه هفته، از 12 سپتامبر تا 30 سپتامبر 2022 برگزار می شود. در طول این مدت، همکاران انتخاب شده این فرصت را خواهند داشت تا جلسات رسمی هفتاد و هفتمین جلسه شورای عالی سازمان ملل متحد را مشاهده کنند، در جلسات توجیهی مقامات از سراسر سیستم سازمان ملل متحد شرکت کنند و با خبرنگاران و متخصصان دیگر در این زمینه تعامل داشته باشند.

 

در نشست هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل همچنین درباره موضوعات کلیدی سازمان ملل، مانند تغییرات آب و هوایی، بحران پناهندگان، حقوق بشر و سلامت جهانی نیز بحث صورت خواهد گرفت.

 

آقای همایون بابر  که یک روزنامه نگار فعال و پر تلاش است با آژانس رسانه یی پاسبانان بحیث روزنامه نگار ارشد در این رسانه کار میکند، او در این نشست بر پوشش اقدامات جهانی آب و هوا و توسعه پایدار تمرکز خواهد کرد و به بهترین شیوه ها در کاهش و سازگاری با بحران آب و هوا در طول مدت حضورش در سازمان ملل توجه خواهد کرد.

 

او همچنین به دنبال ارایه گزارش در مورد حقوق زنان و مبارزه با اطلاعات نادرست، و اخبار جعلی در عصر رسانه های اجتماعی است، هدف آقای بابر این خواهد بود تا به نیابت جامعه رسانه یی افغانستان، صدای رسای هم مسلکان باشد و واقعیت های میدانی افغانستان را به گوش جهان برساند.

 

انجمن روزنامه نگاری RAF در دسامبر 1980 توسط قطعنامه 35/201 مجمع عمومی سازمان ملل متحد تعیین شد. این برنامه که قبلاً به عنوان برنامه آموزشی DPI برای رادیو و تلویزیون و روزنامه نگاران کشورهای در حال توسعه شناخته می شد، در سال 2003 به افتخار رهام الفره، یک افسر اطلاعات عمومی اردنی 29 ساله که در بمباران 19 اگست 2003 در مقر سازمان ملل در بغداد کشته شد، تغییر نام داد.

 

از زمان تأسیس در سال 1981، این فیلوشیپ معتبر روزنامه ‌نگاری به 611 روزنامه نگار از 168 کشور اعطا شده است. به گفته سازمان ملل، این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری فرصتی منحصر به فرد برای کار کردن خبرنگاران جوان (22 تا 35)  از کشورهای در حال توسعه و کشورهای دارای اقتصاد در حال گذار برای پوشش خبری سازمان ملل است.

 

آژانس رسانه یی پاسبانان که همواره در تلاش پوشش و اطلاع رسانی دقیق آزاد و بی طرف در افغانستان میباشد، افتخار دارد که یکی از همکاران تخصصی این نهاد رسانه یی توانسته است در همچون رویداد مهم برگزیده شود. رهبری این آژانس باورمند است که با اشتراک روزنامه نگار این آژانس رسانه یی در برنامه سازمان ملل برای پوشش هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل (UNGA)   توانست ثابت نماید که رسانه هایی افغانستان به ویژه آژانس خبری گروه رسانه یی پاسبانان میتواند همکار خوب برای پوشش برنامه های این سازمان در افغانستان باشد.